Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
11. 12. 2008

Firma

LASSELSBERGER, s. r. o.

LASSELSBERGER, s. r. o.
Adelova 2549/1
Plzeň
320 00Další novinky

 
 
  Další informace o firmě LASSELSBERGER, s. r. o.

 

Lapované povrchy u bytové keramiky

 

Co je to lappato
Technika lappato se používá k zušlechtění povrchu dlaždic jemným nepravidelným odleštěním. Na dlaždicích tak vzniká efektní kontrast lesku a matu, který zvýrazňuje vrchní reliéf nebo tištěnou strukturu. Na rozdíl od klasického leštění je povrch odleštěn pouze v síle několika desetin milimetru, což umožňuje použití této techniky především na glazované slinuté dlaždice. S lapováním se setkáme u reliéfních keramických dlaždic, kde vynikne kontrast mezi odlapovanou vrchní částí   nelapovanou spodní částí, ale i u povrchů s jemným mikroreliéfem vytvořeným finálním tiskem, které po lapování mohou připomínat například satinované přírodní kameny (např. série dlažeb Sandstone, Orion, Travertin). Lapování se uplatňuje i na keramických podlahách s moderními jemnými strukturami jako například u série Essencia nebo u série Defile s reliéfem jemných linek či s textilní strukturou u série Sidney. V těchto případech lapování zvýrazňuje jejich jemný reliéfní protekční tisk.

Kde lapované povrchy nejlépe vyniknou
Lapované dlaždice nejlépe vyniknou ve větších prostorách. Pokud na podlahu dopadá světlo, na částečně odleštěném povrchu se objeví kontrast lesku a matu a daný prostor povýší na exkluzivní originál. S lapováním je spojena i kalibrace neboli rovnoměrné upravení hran dlaždic na přesný rozměr, který umožní pokládat dlaždice s úzkou spárou. Ani kalibrované obklady a dlažby však není vhodné pokládat tzv. na sraz neboli beze spár. Při pokládání na sraz hrozí, že pokud mezi dlaždice nebude spárovací hmota vpravena správně, časem se vydrolí a mezi obkladem vzniknou nehezké mezery, do kterých se zanese nečistota. Vždy je tedy vhodné dodržovat minimální šířku spáry 1,5 mm.

Nahoře zleva: Série dlažeb Essencia – porovnání lapovaného
a nelapovaného povrchu; Série Sandstone Lappato s odleštěným jemným povrchovým mikroreliéfem; dole zleva: Série dlažeb Essencia Lappato vytvoří originál
z komerčních i soukromých prostor; Lapovaná textilní struktura dlaždic série Sidney
Nahoře zleva: Série dlažeb Essencia – porovnání lapovaného a nelapovaného povrchu; Série Sandstone Lappato s odleštěným jemným povrchovým mikroreliéfem; dole zleva: Série dlažeb Essencia Lappato vytvoří originál z komerčních i soukromých prostor; Lapovaná textilní struktura dlaždic série Sidney

Značka RAKO nabízí v některých svých sériích obě varianty lapovaného nebo nelapovaného povrchu, jejichž kombinací se docílí zajímavých kontrastů. Ale pozor při kombinování lapovaných a nelapovaných dlaždic. Je třeba myslet na dodatečnou kalibraci (rozměrově přesné upravení hran) nelapovaného zboží. Jednou ze zajímavých alternativ je kombinace standardního povrchu na podlaze s lapovanými povrchy na stěnách.

I lapování má svá omezení
Výjimkou, která použití dlaždic s lapovaným povrchem omezuje, je jejich pokládání v prostorách s požadavkem na vyšší protiskluznost. Vzhledem k částečnému odleštění povrchového reliéfu nejsou lapované dlaždice vhodné pro místa, kde hrozí uklouznutí. Druhým hlediskem, které je při výběru lapovaného keramického zboží potřeba pečlivě zvážit, je umístění dlaždic u velmi frekventovaných vstupů například do komerčních objektů a veřejných prostor s nedostatečnými čisticími zónami. Zde hrozí zanesení nečistot, písku a kamínků, které mohou lapovaný povrch poškrábat a snížit tak jeho lesk. Zajímavou variantou návrhu je realizace jak stěn, tak podlah koupelny z lapovaných dlaždic. Tato efektní aplikace dá koupelně osobitý, zajímavý charakter. Lapované dlaždice zúročí své kvality ve všech méně namáhaných vnitřních prostorách, kde je žádoucí dosáhnout maximálního estetického efektu.

Cena
Lapované dlaždice výrobci řadí mezi své luxusní produktové řady, proto jsou jejich ceny vyšší. Lapování s sebou nese vyšší výrobní náklady, ale samozřejmě i exkluzivní estetickou úroveň takovýchto keramických podlah.
podle podkladů společnosti Lasselsberger

URL:
http://www.rako.cz

Žádost o více informací od firmy LASSELSBERGER, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy LASSELSBERGER, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.