Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
26. 2. 2009

Firma

Schüco CZ s.r.o.
Karolinská 650/1
Praha 8
186 00


Schüco Technology Center

 

Funkčně v sobě nové středisko Schüco Technology Center (STC) v Bielefeldu spojuje tři užitkové jednotky: zkušební středisko, společenský prostor (gastronomii) a školicí středisko. Ideologicky budova představuje první promítnutí firemní filozofie „Energy2“ do celkové koncepce budovy, která musí navzdory vysoké transparentnosti vykazovat vynikající energetickou bilanci.

STC je vlastně multifunkční firemní budova, jakou by si pro své potřeby mohlo vybudovat mnoho organicky rostoucích podniků, vědomých si svého image a orientovaných na partnery na trhu. Nyní je zde vzor Energy2, jímž společnost Schüco vyvolala díky inovativní fasádní technice a technice vybavení budov v život širokou iniciativu „Energii spořit a energii získávat“. V tomto kontextu se STC stává „majákovým projektem“, vývěsním štítem a ukazatelem cesty zároveň. Se stavebním záměrem se tak zároveň dala do pohybu koncepce ukazující do budoucnosti: Stavebník a uživatel budovy si zde dal za úkol vytvořit s nasazením v současnosti dostupných technik ze všech energeticky relevantních stavebních a instalačních oblastí mezník pro ekologicky uvědomělé a energii spořící stavění.

Transparentnost bez lítosti
Cíle uspořit energii a tím drasticky snížit emise oxidu uhličitého se u STC dosahuje propojením řady stavebních opatření. Úsporná opa¬tření se přirozeně týkají i vnějších zdí budovy, které jsou v tomto případě překvapivě transparentní. Téměř celá západní fasáda, ale také fasádní plochy orientované na sever a východ signalizují vysokými podíly skla transparentnost a otevřenost. Je sice známo, že dnešní dobře izolované skleněné fasády nemají už nic společného s energeticky ztrátovými plochami dřívějších dob, zůstává však aspekt letního ohřívání a – pokud se na něj nebere zřetel – silně zvýšená potřeba klimatizace.

U vnějších zdí budovy STC byl rozpor mezi transparentností a še¬třením zdroji vyřešen kreativně. Vzorovým příkladem je „technická fasáda“ západního průčelí budovy do Karolinenstraße. Zde byl před fasádu obou nadzemních podlaží osazen zastiňovací systém z vertikálních lamel, který chrání před zahříváním školicí prostory zasklené na západ v celé výšce podlaží, jakož i oblast gastronomie „Schüco Lounge“. Tyto lamelové konstrukce jsou svým kontrastujícím materiálem, vertikální strukturou a pohyblivostí v závislosti na postavení slunce vysoce účinné také architektonicky (esteticky) a jsou konečně zodpovědné za to, že je možné udržet kvalitu místnosti určovanou denním světlem za energeticky přijatelných podmínek. Neboť dokonce i při zavřených lamelách umožňuje perforace lamel stále ještě 30procentní transparentnost. Celkově transparentní vnější zdi STC vykazují o 20 procent menší prostup tepla, než jaký stanovuje nejaktuálnější znění nařízení o energetických úsporách (EnEV 2007) jako minimální hodnotu pro stavební díly.

Zemní teplo a sluneční energie v souzvuku
Vedle pasivního příspěvku vnějších zdí budovy k úsporám energie se koncepce STC ve velkém rozsahu zakládá na opatřeních k získávání energie. Hlavní přínos v rámci ekologicky smysluplného získávání tepelné energie poskytují dvě tepelná čerpadla, která jsou provozována ve spojení se zařízením s 20 zemními sondami, které byly umístěny do země do hloubky až 99 m. S výnosností 413 500 kWh/a spolehlivě pokrývají základní energetickou spotřebu budovy, v termické oblasti jsou pak ještě podpořeny 68 solárními kolektory, namontovanými na střeše. Pohánějí absorpční zařízení na výrobu chladu, které má za úkol solární chlazení budovy a které za slunných dní dodává chlad od dubna do října.

Malý, ale vytříbený přínos k zásobování budovy proudem přináší konečně 28 modulů Schüco PROSOL PV, které byly integrovány do střešních světlíků šedové (pilové) střechy. Jsou polotransparentní, a propouštějí proto na jedné straně do vnitřku budovy denní světlo, na druhé straně vytvářejí potřebám vyhovující zastínění šedové střechy na jih.

Transparentnost redukuje použití umělého světla
Také v oblastech protipožární ochrany, bezpečnosti a automatizace stavebních dílů stanovuje STC standardy. Na základě široké nabídky domácí firemní systémové techniky jsou v budově nasazeny transparentní, filigránově profilované protipožární a protikouřové uzávěry, jakož i centrálně řízená odsávací zařízení tepla a kouře, jejichž vysoký podíl skla podporuje transparentní charakter budovy i v kritických oblastech nasazení. Ačkoliv nejsou bezprostředně spojeny s tématem „Energii spořit a energii získávat“, umožňují díky své transparentnosti nižší nasazení umělého osvětlení.

Shrnutí: Poloviční emise CO2
Sama o sobě nejsou opatření na úsporu a získávání energie provedená v STC nová. Trend razící účinek budovy však spočívá v tom, že zde došlo k důslednému propojení dostupné techniky zařízení budov, které ve svém důsledku vede k výsledné 50procentní redukci emisí oxidu uhličitého, porovnáno s vydávaným množstvím konvenčních stavebních provedení. Toho STC dosahuje architekturou, která v otevřenosti, transparentnosti, komfortu a bezpečnosti nemusí dělat žádné ústupky moderním formám ztvárnění. Přinejmenším v oblasti objektů je poslední jmenovaný bod důležitým předpokladem úspěchu koncepce Energy2, neboť Corporate Architecture i nadále znamená repre¬zentativní stavění a transparentnost zůstává demokratickým komunikativním stanoviskem.

Stavebník a uživatel budovy: Schüco International KG, Bielefeld;

 • Architekti: Wannenmacher + Möller GmbH, Bielefeld;
 • Vedení projektu: U. Perlitius, Schüco International KG, Bielefeld;
 • Vedení stavby: Joachim Oehme + Partner gbr, Bielefeld;
 • Projekt nosné konstrukce: Prinz + Pott, Bielefeld;
 • Projekt technického vybavení budovy: Ingenieurbüro Horst Grunenberg, Alsdorf;
 • Projekt protipožární ochrany: HPP West, Beratende Ingenieure GmbH, Bielefeld;
 • Solární technika: Michael Wewers, Lage;
 • Světelné ztvárnění: Ulrike Brandi Licht, Lichtplanung und Leuchtenentwicklung GmbH, Hamburg;
 • Kovová stavba: Knaup Metallbau, Rheda-Wiedenbrück/K + W Metallverarbeitung GmbH, Hille-Hartum.

  podle podkladů společnosti Schüco International

  1) Foyer, velkoplošné zasklení; 2) Západní fasáda do Karolinenstraße, variabilní systém protisluneční ochrany z perforovaných vertikálních lamel; 3) Prostor gastronomie se společenskou místností VIP na galerii; 4) Místnosti pro semináře; 5) Místnosti pro semináře spojené do jedné pro 300 osob; 6) 68 solárních kolektorů namontovaných na střeše STC (ohřívání) a 28 modulů Schüco PROSOL PV (uprostřed)
  1) Foyer, velkoplošné zasklení; 2) Západní fasáda do Karolinenstraße, variabilní systém protisluneční ochrany z perforovaných vertikálních lamel; 3) Prostor gastronomie se společenskou místností VIP na galerii; 4) Místnosti pro semináře; 5) Místnosti pro semináře spojené do jedné pro 300 osob; 6) 68 solárních kolektorů namontovaných na střeše STC (ohřívání) a 28 modulů Schüco PROSOL PV (uprostřed)

 • Žádost o více informací od firmy Schüco CZ s.r.o.
   
  Další informace získáte od firmy Schüco CZ s.r.o. po vyplnění následujícího formuláře.
   
  *Jméno:    
  *E-mail:    
  Firma:    
  *Typ firmy:    
  Telefon:    
  Adresa:    
  *Dotaz:    
      (* = Povinný údaj) 
  Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
  Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
       






  Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

  © 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.