Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
30. 3. 2009

Firma

KNAUF Praha, s. r. o.

KNAUF Praha, s. r. o.
Mladoboleslavská 949
Praha 9-Kbely
190 00Další novinky

 
 
 
 
 
  Další informace o firmě KNAUF Praha, s. r. o.

 

Sádrové omítky Knauf

 

Omítky patří mezi tradiční technologické postupy pro úpravu vnitřních povrchů staveb. Určují estetickou stránku finálního povrchu, jeho kvalitu a na jejich vlastnostech závisí nakolik jsou odolné vůči mechanickému poškození. Omítky mohou rovněž ovlivňovat prostředí, ve kterém bude uživatel pracovat nebo žít. Vedle klasických vápenných či vápenocementových omítek hrají prim omítky sádrové. Jedním z předních dodavatelů s dlouholetými zkušenostmi je firma Knauf.

Vlastnosti sádrových omítek
Široké možnosti použití sádry vyplývají ze specifických vlastností tohoto materiálu. Sádra je výjimečná proto, že je zdravotně nezávadná, má neutrální pH a především je schopna regulovat vlhkost v interiérech, čímž pomáhá udržovat příjemné mikroklima. Vezmeme-li v úvahu, že optimální vzdušná relativní vlhkost obytných místností pro člověka je 40 až 65 %, v topné sezóně tato hodnota klesá pod 30 %. Takové klima nepůsobí na zdraví dobře, hlavně v případě alergických potíží. Je možné samozřejmě použít zvlhčovač, ale jedním z osvědčených způsobů jak mikroklima zpříjemnit, je také použít sádrové omítky, které v případě nadbytku vlhkosti v místnosti vlhkost absorbují a později opět uvolňují do ovzduší. Sádrové omítky plní funkci přirozeného zvlhčovače. Výsledkem je, že v místnosti opatřené sádrovou omítkou, je stabilní a příjemné klima.
Sádrové omítky snadno a rychle absorbují teplo. Je-li tento vztah mezi teplotou stěn a vnitřního prostoru v rovnováze, je pro člověka v dané místnosti nejpřijatelněji. Tomu napomáhají sádrové omítky Knauf se součinitelem tepelné vodivosti 0,25 až 0,35 W/mK. Sádrové omítky Knauf udržují pohodlí v interiéru a dokonce šetří náklady na energii.

Povrchy sádrových omítek
K dalším neméně důležitým vlastnostem sádrových omítek patří hladký povrch a jednoduchost zpracování. Sádrové omítky jsou narozdíl od klasických vápencocementových omítek jednovrstvé a nanášejí se prakticky v jednom pracovním kroku. Pokud to povrch dovoluje, lze je nanášet ve velmi tenkých vrstvách s minimálním odpadem. Sádrovou omítkou lze vytvořit jak hladký kletovaný povrch, tak hrubou strukturu kamínků či dalších esteticky zajímavých povrchů. Navíc jsou tyto omítky velmi snadno opravitelné, lze je obkládat keramickými obklady, tapetovat i natahovat na ně šlechtěné omítky. Pod finální obklad nebo tapetu je však třeba použít penetraci Knauf Tiefengrung.

Vysoká přilnavost a rychlost
Sádrové omítky jsou velmi lepivé. Z těchto důvodů přilnou téměř ke všem běžným stavebním podkladům – betonu, pálené cihle, pórobetonu. Tato vlastnost je zvláště výhodná při omítání stropů. Tuto výhodu ocení každý zejména v místech, kde jsou vysekány rozvody nebo kde jsou jiné nerovnosti podkladu, např. špalety, překlady apod. Sádrové omítky jsou univerzální a lze je použít téměř všude, včetně sklepů, stropů, kuchyní nebo koupelen.

Sádrová omítka KNAUF výrazným způsobem urychluje stavbu, a to dokonce 2krát až 3krát. Sádrová omítka potřebuje v průměrných stavebních podmínkách na vyschnutí cca 10 až 14 dní (omítky s cementem až 28 dní).

Požární ochrana
Velmi nestandardní vlastností sádrových omítek je požární ochrana. Jestliže se pozorně zamyslíme nad chemickým vzorcem síranu vápenatého s krystalicky vázanou vodou, tj. CaSO4 x 2H2O, je zřejmé, že v krystalové skladbě jsou uloženy 2 molekuly vody. Při teplotním zatížení se toto množství uvolňuje jako „hasicí" část. Při teplotním působení se uvolní vodní pára, která zabrání vzniku požáru jako parní stěna.

Zpracování sádrových omítek
Sádrové omítky Knauf lze spolehlivě a rychle zpracovávat jak ručním, tak strojním způsobem. Ve většině případů nevyžadují podklady žádné speciální úpravy. Výjimkou jsou nesavé prefabrikované betony nebo naopak vysoce nasákavé podklady (pórobeton). V prvním případě je zapotřebí opatřit podklad prostředky, které zvyšují přilnavost, například neředěným Knauf Betonkontaktem. Ve druhém případě prostředkem snižujícím nasákavost, ideálně přípravkem Knauf Aufberennsperre (ředěným vodou v poměru 1 : 3). Standardním použitím penetrace Knauf Aufberennsperre zajistíme rovnoměrnou nasákavost podkladu, rovnoměrné tuhnutí omítky a tím rovnoměrnost vlastností pro rozfilcování a uhlazení omítky.
Podklad musí mít minimálně +5 °C (tj. teplota vzduchu by měla být cca 10 °C), musí být suchý (zbytková vlhkost do 3 %). Ze stěny musí být odstraněny nesoudržné části a zbytky bednicích olejů. Silně zaprášené podklady je třeba mechanicky očistit např. smetákem nebo kartáčem. Spáry u zdiva širší nebo hlubší více než 5 mm je třeba vyplnit, jinak se můžou projevit jejich stopy na výsledné omítce.

ROTBAND A GOLDBAND
Sádrová omítka pro ruční zpracování Rotband představuje materiál se zvýšenou přidržností na obvyklé stavební podklady, ale zejména na betonové. Omítku Rotband je vhodné použít zejména pro vyrovnání ostění – špalet po výměně oken. Nanáší se v minimální tloušťce 7 mm. Čas pro zpracování je minimálně 100 minut a výsledkem je hlazená struktura povrchu. Rotband je charakterizován spotřebou 0,8 kg/m2 na každý milimetr tloušťky. Omítka Goldband je vhodná na všechny běžné podklady, jako jsou pálené cihly, plynosilikátové tvárnice pro přesné zdění nebo dokonce staré nerovné omítky. Goldband se nanáší v minimální tloušťce 10 mm se spotřebou 0,85 kg/m2 na každý milimetr tloušťky.

Omítky pro strojní zpracování
Doporučuje se zpracovávat technologií Knauf PFT G4, G5 nebo Ritmo. Kvalitní zpracování ovšem začíná správným zamícháním v PFT omítačce. Sádrová omítka pro strojní zpracování MP 75 je určena pro stěny i stropy omítané na podklady jako beton, pálené cihly, plynosilikátové tvárnice pro přesné zdění, ale i cementotřískové desky. Minimální tloušťka omítky je 8 mm se spotřebou 1,0 kg/m2 na každý mm tloušťky. Výsledkem je hlazená struktura povrchu. Sádrová omítka MP 75 F má vyšší spotřebu – 1,1 kg/m2 na každý mm tloušťky – a výsledkem je filcovaná struktura povrchu. Minimální tloušťka je v případě omítky MP 75 F 10 mm.
Vladimír Váňa,
Knauf Praha, s. r. o.

Sádrové omítky Knauf

URL:
http://www.knauf.cz

Žádost o více informací od firmy KNAUF Praha, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy KNAUF Praha, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.