Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
12. 5. 2009

Firma

RHEINZINK ČR, s. r. o.

RHEINZINK ČR, s. r. o.
Na Valech 22
Poděbrady
290 01Další novinky

 
 
 
 
  Další informace o firmě RHEINZINK ČR, s. r. o.

 

Sněhové zábrany u drážkovaných krytin z titanzinku

 

Sněhové zábrany, sněhové zachytače, sněhové lopatky a ještě mnoho dalších názvů bychom našli pro skupinu výrobků, které slouží pro zadržování sněhu na střeše. Každá střešní krytina používá systém, který odpovídá jejím konstrukčním požadavkům a splňuje určitá estetická kritéria. Nejinak je tomu u drážkovaných krytin z titanzinku. Nejvíce otázek přichází vždy
v okamžiku, kdy se rozhoduje o jejich konečném použití na stavbě. Prvotní otázka zní, zda sněhové zábrany použít, nebo ne.

Základní důvod pro použití
Základním důvodem pro použití sněhových zachytačů je zajištění bezpečnosti stavby. Ta vychází ze zákonného požadavku podle nového stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Prvotně se zohledňuje zdraví a bezpečnost osob pohybujících se pod střechou (obr. 1). Následuje nutnost kontroly pohybu sněhové masy po střešní krytině ve vztahu k použitým detailům. Sněhové zachytače v takovém případě slouží jako jejich ochrana před poškozením. Mezi ohrožené detaily patří i okapová hrana včetně odvodnění střechy.

Jaké faktory se zohledňují při návrhu
Při základním návrhu sněhových zábran zohledňujeme následující faktory:
 • tvar a sklon střechy,
 • konstrukční možnosti střechy (zatížení zvláště při rekonstrukcích),
 • rozmístění detailů (větrací komínky, okna),
 • umístění prvků pro odvětrání střechy (větraný hřeben).

  Jako doplňující informace je nutné dodat, že použití sněhových zábran je podmíněno odbornou montáží střešní krytiny, která zohledňuje všechny související faktory (horské podmínky, účel užití objektu apod.).

  Optimální sklon pro použití sněhových zachytačů
  Sklon střechy pro použití sněhových zachytačů s drážkovanou krytinou z titanzinku by měl být maximálně 45–50 °. Se zvětšujícím se sklonem střechy klesá účinnost sněhových zachytačů,
  a navíc se zvětšují síly, které na ně působí. Při použití dvoutrubkových sněhových zachytačů při sklonu větším než 25 ° je nutná podpora jednotrubkovým systémem. Jinak může dojít k jejich poškození.

  Výpočet množství sněhových zábran
  Firmy dodávající materiál pro výrobu střešní krytiny z titanzinku, např. Rheinzink, nabízejí svým zákazníkům výpočet a návrh rozmístění systému sněhových zachytačů jako součást svého servisu. Orientační výpočet nutného rozsahu sněhových zachytačů je důležitou informací pro investora, který dostane kalkulaci množství použitého materiálu a ceny prováděných prací a navíc má jistotu, že opatření budou v rámci zadaných podmínek fungovat. Při výpočtu sněhových zachytačů se vychází ze statického výpočtu únosnosti střechy, kde je zohledněna sněhová oblast podle ČSN 73 0035. K tomuto důležitému faktoru se přidá únosnost zvoleného systému sněhových zachytačů. Výpočtem zjistíme potřebný počet nosných míst, která je nutno rozmístit v ploše, aby přenesla požadované zatížení. Nosným místem se rozumí například svorka sněhového zachytače

  Používané typy sněhových zábran u drážkovaných krytin z titanzinku
  Pro drážkované krytiny z titanzinku připadají v úvahu trubkové sněhové zábrany. Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu sněhových zachytačů je hliník, ale existuje také varianta z nerezu. Zábrany mohou být v základním provedení jednotrubkové nebo dvoutrubkové. U jednotlivých typů se pak liší pouze samotné provedení a umístění nosných prvků. Ty mohou být umístěny:
  Na drážce pomocí svorky; u tohoto typu se rozlišuje provedení drážky (úhlová stojatá nebo dvojitá stojatá) – obr. 2 a 3. V ploše střechy mezi drážkami pomocí speciální dvoudílné plotny. Nosný díl se kotví přímo do podkladní vrstvy v místě, kde se vytvoří otvor v krytině. Krycí díl s těsněním se pak našroubuje na nosný díl. Konstrukce prvku zohledňuje dilataci materiálu. Výhodou je vyšší nosnost vytvořeného systému (obr. 4).

  Není v žádném případě doporučeno nahrazovat sériově vyráběné zábrany jinými prvky, které ve výsledku nezohledňují profil krytiny a případně znemožňují pohyb dilatujících krytinových pásů (obr. 5).

  Zásady správné montáže
  První řada umístěná 30–50 cm od okapní hrany, další řady jsou rozmístěny od 1,5–4 m od sebe, svorky na každé drážce, volné konce trubek max. do 10 cm, odborná montáž a podpora kvalifikovaným výpočtem.

  Existují nějaké doplňky, se kterými je možno počítat?
  Doplňky existují a souvisí s požadavky na střechu a s montáží zábran. Prvním je držák ledu, který zadržuje led projíždějící pod trubkou sněhového zachytače (obr. 6). To je důležité např. nad střešním oknem. Druhým prvkem je spojka trubek, která zajišťuje spojení trubek mezi sebou, pokud je nutné jejich spojení mezi drážkami. Dále existují doplňky pro vytvoření dvoutrubkového systému – jedná se o nástavný díl na svorku.

  Nejčastější chyby při použití
  Neodborná montáž (nedostatečné utažení šroubů, volné konce trubek apod.), nedodržení navržených opatření a podhodnocení lokálních podmínek.

  Systém sněhových zachytačů tvoří nedílnou součást střešní krytiny a tak je k němu potřeba přistupovat. Pokud budete mít jakékoliv dotazy ohledně této problematiky, kontaktujte nás.

  podle podkladů společnosti Rheinzink ČR

  Sněhové zábrany
  Sněhové zábrany

 • URL:
  http://www.rheinzink.cz

  Žádost o více informací od firmy RHEINZINK ČR, s. r. o.
   
  Další informace získáte od firmy RHEINZINK ČR, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
   
  *Jméno:    
  *E-mail:    
  Firma:    
  *Typ firmy:    
  Telefon:    
  Adresa:    
  *Dotaz:    
      (* = Povinný údaj) 
  Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
  Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
       


  Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

  © 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.