Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
4. 1. 2010

Tubusovové světlovody – nové trendy ve stavebnictví

 

Správně navržené osvětlení dokáže z běžné místnosti vytvořit místnost nesrovnatelně atraktivnější a příjemnější na pobyt. Každý světelný zdroj přinášející do interiéru přirozené sluneční paprsky je velmi přínosný. I hygienické předpisy na podíl denní složky osvětlení pamatují. Abychom splnili všechny požadavky na místnost kladené, musíme použít vhodnou kombinaci osvětlení denního a umělého. K tomu nám v mnoha případech napomáhají tubusové světlovody.

Stává se, že běžné prvky osvětlení, jako jsou klasická okna nebo střešní okna, nedostačují z hlediska požadované hodnoty osvětlení nebo je z nějakého důvodu nelze použít vůbec. Důvodů může být celá řada. Nejčastější problém je stavební či požární – např. vzhledem k umístění domu nelze již do fasády přidat další okna. Často mají řadové domy problém s prosvětlením po celé obytné ploše, protože do bočních zdí okna umístit nelze. Pak se musí hledat alternativy, které požadovanou denní hodnotu osvětlení zajistí. Jako nejjednodušší varianta se nabízí použití tubusových světlovodů.

Světlovody dokáží přivést významnou část denního světelného spektra. Stačí k tomu zvolit vhodný průměr potrubí. Například světlovody SUN PIPE jsou schopny díky největším průměrům potrubí (530 mm, 750 mm, případně 1000 mm) dosáhnout velmi důstojné hodnoty osvětlení (č. d. o. = 1,5–8). Navíc kvůli hornímu (stropnímu) usazení dodají světlovody do místnosti nesrovnatelně rovnoměrnější osvětlení než například klasická okna, která osvětlí výrazně malou část místnosti od vnitřního parapetu. Světlovody mají také velkou výhodu v možnostech montáže. Nejsou nutné žádné dodatečné konstrukční úpravy, jelikož váha světlovodu kolem 10 kg konstrukci nadměrně nezatěžuje.

Způsobem přenosu slunečních paprsků do místnosti se vlastně jedná o velice jednoduchý, ale propracovaný prvek. Díky speciálnímu optickému systému umístěnému na kopulích dochází k výraznému znásobení paprsků vstupujících do systému, a to v průběhu celého dne. Na trhu jsou také světlovody, které v rámci úspor nepoužívají tyto speciální kopule, ale pouze klasické čtvercové základny podobné střešnímu oknu nebo výlezu. Tyto systémy nedokáží svým světelným výkonem konkurovat klasickým světlovodům s optickou diamantovou kopulí a především při nízkém svitu slunce nedávají patřičný výkon. Tyto typy nedoporučujeme používat tam, kde je vyžadován velký světelný přínos.

Světlovody s pevným a hladkým potrubím dokáží přenášet odrazem až 98 % slunečního paprsku, proto se řadí svojí účinností na vrchol současných světelných prvků. Vhodný světlovod dokáže přinést až 12krát více světla než běžná 100W žárovka a navíc využívá přírodní zdroj – slunce, které je pro všechny zdarma! Má nespornou výhodu, že nepřenáší do domu teplo, takže prostor nepřehřívá. Díky vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem se velmi často světlovody používají v nízkoenergetických domech.

Není světlovod jako světlovod

Světlovody se dodávají v různých průměrech potrubí (od 230 do 1000 mm) a právě výběr vhodného průměru výrazně ovlivní konečný efekt. S návrhem nejvhodnějšího typu světlovodu se obraťte na proškolené specialisty, kteří přesně vědí, kolik světla je nutné přivést a jak velký světlovod to dokáže.

Vyvážený efekt

Moderní koupelna, kuchyň, schodiště či chodba se mohou z různých stavebních důvodu realizovat bez oken, pak oceníte služby světlovodu. Výhodou je i doba montáže, protože světlovod lze zabudovat do střešního systému i dodatečně, v době používání stavby a hlavně během krátké doby, řádově hodin. Samozřejmě je ale jednodušší zhodnotit míru osvětlení již při probíhající stavbě a zabudovat světlovod ještě před dokončením.

Šero není příjemné

Světlovod dokáže významně oživit všechny prostory. Kvalitní a vyvážené osvětlení má výrazný zdravotní přínos jak psychologický, tak fyziologický. Světlovod může oživit a zatraktivnit celý dům, a to za přijatelnou cenu. Cena světlovodů začíná na 9000 Kč a nejprodávanější průměr se pohybuje kolem 18 000 Kč, což je sice částka vyšší než za běžné okno, ale zase získáte osvětlení tam, kde nelze běžné okno zrealizovat.

Doporučujeme účinnost světlovodu zhlédnout na vlastní oči. Možností je hned několik. Například na celoroční výstavě EDEN v Brně na výstavišti, kde na vzorovém domě Karolína je světlovod využit na osvětlení schodiště, nebo můžete navštívit Hoffmanův dvůr v Praze- Vinoři, kde je několik světlovodů na atraktivní stavbě MOBILHEIM.

Dovozce světlovodů ABC, s. r. o., bude mít také expozici na stavebním veletrhu IBF 2009 v B rně, což je jedinečná šance světlovody zhlédnout přímo v praxi. Expozice bude tradičně před pavilonem G1.

Více informací naleznete na www.abcweb.cz.

Radim Otýpka,

technický poradce firmy ABC, s. r. o.

Tubusovové světlovody
Tubusovové světlovody

URL:
http://www.abcweb.cz

Žádost o více informací od firmy ABC - American Bohemian Corporation, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy ABC - American Bohemian Corporation, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.