Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
5. 1. 2010

Sendvičové panely Ruukki pro halové stavby

 

Při pohledu na okrajové části českých měst je patrné, že míra „optimalizace a racionalizace“ průmyslových staveb došla svého vrcholu. Snaha minimalizovat náklady u průmyslových, logistických nebo komerčních staveb často vede k rezignaci na estetiku a architekturu těchto budov. V minulosti lemovala každou obec monotónní sídliště, která v současnosti dostávají mnohdy novou zajímavější tvář. Jejich pomyslnou štafetu ale „úspěšně“ přebraly právě fádní průmyslové zóny. Atraktivní vzhled skladových nebo průmyslových hal přitom nemusí být nutně podmíněn vyššími pořizovacími náklady. Důkladnou rozvahou nad konstrukčním systémem stavby i jejího opláštění a způsobem realizace lze často ušetřit zajímavé rozpočtové prostředky, které staviteli umožní použití kvalitnějších a architektonicky atraktivnějších materiálů.

Halové konstrukce a jejich opláštění jsou specifickou oblastí, ve které se projektantovi vyplatí spolupráce se výrobci, kteří se na tyto stavby specializují. Škála systémů a prefabrikovaných komponentů je totiž velmi rozmanitá, rychle se vyvíjí a je poměrně obtížné komplexně posoudit výhody jednotlivých variant, včetně jejich dopadu na rozpočet stavby nebo délku její realizaci. Jedním z takových partnerů je finská společnost Ruukki, v jejímž portfoliu najdete nejširší nabídku výrobků a služeb pro lehké ocelové haly a pro obvodové pláště různých typů staveb.

Při realizaci jakékoliv stavby je důležitá její rychlost a efektivita. Předpokladem hladkého průběhu je spolehlivý dodavatel stavebního materiálu. Společnost Ruukki na náš trh dodává mimo jiné komplexní halové systémy. Během stavby přebírá zodpovědnost za výrobu a dodávku základů, skeletů, fasády i střechy a tím snižuje riziko prodlev mezi termíny dodání, jako tomu bývá v případě volby několika subdodavatelů. Navíc společnost poskytuje služby zkušených architektů a designerů, kteří na přání investora zhotoví kompletní návrh stavby. Nicméně je jen na investorovi, čím společnost Ruukki pověří. Zda využije všech jejich služeb a nechá si postavit halu na klíč, nebo si objedná pouze určité komponenty. Zda využije profesionální montáže nabízené firmou Ruukki nebo se obejde bez ní. Ruukki vždy jedná podle individuálního přání investora a přizpůsobí se jeho potřebám a možnostem.

Sendvičové panely Ruukki

V případě opláštění halových konstrukcí společnost Ruukki sází na sendvičové panely. U průmyslových hal jsou mnohdy považovány za zbytečně drahé řešení, a proto se stěny z jednotlivých vrstev montují přímo na stavbě. Tím se však stavba zbytečně protahuje a dochází k častým konstrukčním vadám. Volba prefabrikovaných sendvičů zaručí značnou úsporu času a tím i nákladů na montáž. Druhým důležitým faktorem je vysoká kvalita a eliminace možných chyb a nedostatků při individuálních řešeních přímo na stavbě.

Není to jen precizní technické zpracování, ale i estetická variabilita, kterou panely Ruukki nabízejí. Z obou stran jsou opatřeny obložením z kvalitních pozinkovaných plechů s organickou povrchovou úpravou. Na výběr je široká škála profilů od jednoduchého hladkého plechu přes jemné protlačované profily až po výrazné designové plechy. Variabilitu obvodových plášťů zvyšuje 9 standardních odstínů fasád a možnost umístění panelů na konstrukci ve vertikálním nebo horizontálním směru. Široké architektonické možnosti nabízí také snadná vzájemná kombinace panelů s různými profily opláštění. V případě výjimečných architektonických požadavků je možné panely kombinovat také s atraktivními fasádními kazetami značky Ruukki. Ve standardním sortimentu najdete nesčetně variant samonosných panelů pro střešní a stěnové konstrukce s různým materiálem výplně (polyuretan, minerální vlna nebo polyizokyanurát) v různých konstrukčních variantách s přiznanou nebo skrytou spárou a s různým způsobem kotvení k nosné konstrukci stavby. Výběrem tloušťky panelu od 60 do 200 mm a typu výplně je možné jednoduše volit stavebně fyzikální parametry obvodového pláště, jako je součinitel prostupu tepla, požární odolnost nebo index vzduchové průzvučnosti.

Finská kvalita

Vysokou životnost plášťů Ruukki zaručují prvotřídní povrchové úpravy, typické pro finské ocelové plechy. Standardní vnější úpravou je polyesterový nátěr tloušťky 25 mikronů. Z vnitřní strany jsou plechy opatřeny speciální úpravou pro zvýšení přilnavosti k jádru. Kromě základní úpravy je možné objednat panely se zvýšenou ochranou vůči korozi i mechanickému poškození (PVDF), speciální povrch Plastisol v tloušťce 200 mikronů nebo bílý PVC povlak se zvýšenou pevností pro použití v potravinářském a chladírenském průmyslu. Pro potravinářské a farmaceutické provozy se používají také sendviče opláštěné nerezovými ocelovými plechy. Velkou výhodou panelů proti individuálně skládaným plášťům je také minimální riziko mechanického poškození při montáži na stavbě. Nedochází k řezání a nešetrnému tvarování plechů přímo na stavbě ani k dalším nevhodným zásahům do povrchových úprav, což významně přispívá k životnosti celého obvodového pláště. Totéž platí pro rychlou a jednoduchou manipulaci i montáž panelů na nosnou konstrukci.

Významnou roli v současném uplatnění sendvičů hraje také postupný technologický vývoj. Díky němu je nyní možné dosahovat špičkových parametrů i za nižší ceny než dříve. Tento rok společnost Ruukki na náš trh uvedla cenově velmi výhodné stěnové panely s označením SP2B PIR s jádrem z polyizokyanurátu. Tyto sendvičové panely již při tloušťce 100 mm dosahují vynikajícího hodnocení při testech požární odolnosti a jsou zařazeny do třídy EI30 (hodnocení protipožární izolace a neporušenosti) a třídy E60 (hodnocení neporušenosti vlivem požáru). To jsou kategorie, kterých dosud dosahovaly pouze nejdražší panely a pláště s minerální výplní. Nové panely Ruukki SP2B PIR jsou přitom jen mírně dražší než běžné panely s PUR výplní, které ale nevyhoví pro objekty s vyššími požárnětechnickými parametry. Nové PIR panely Ruukki jsou příležitostí pro stavby s vyššími požárními nároky a velkým důrazem na rozpočet. Za cenu individuálně skládaných plášťů s minerální výplní nyní zákazník získá prefabrikované panely se srovnatelnou požární odolností, ale s podstatně vyšší kvalitou provedení a výrazně nižší staveništní pracností.

podle podkladů firmy Ruukki

Sendvičové panely Ruukki pro halové stavby
Sendvičové panely Ruukki pro halové stavby

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.