Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
11. 1. 2010

Netradiční techniky pro úpravu interiérů

 

Současná nabídka na trhu vnitřních barev je velice široká. Přesto nelze při úpravě interiéru vystačit pouze s barvami, byť v nejširší škále odstínů. Někdy je třeba sáhnout po náročnějších technologiích, které dokáží realizovat i ty nejsmělejší představy architektů, designérů, a všech, kteří chtějí mít svůj byt nebo kancelář jedinečné a neopakovatelné. Pro tyto požadavky nabízí firma Caparol materiály pod souhrnným označením Ambiente.

Lazury
Pod názvem lazury si většinou představíme nátěry na dřevo. Je to tak jistě správně, ale pojem lazura obecně označuje nátěrovou hmotu, která má minimální nebo žádný obsah plniv, a tedy nekryje. Její použití je tedy i pro úpravu stěn, samozřejmě se jedná o rozdílný materiál než ten používaný k nátěrům dřeva. Pro nanášení lazur neexistuje žádný univerzální nebo závazný postup. Spíše je nutné dbát na celkový dojem z hotového díla, na jednotu stylu. Proto je třeba, aby jednu plochu prováděl pokud možno jeden pracovník, aby se zabránilo střetávání dvou „rukopisů“ na jedné stěně.

Lazury je možné nanášet na jakýkoliv vhodný podklad, ale nejlépe vyniknou na hrubším, strukturovaném podkladu. Tím mohou být tapety Capaver, Magic Glass nebo Capaquarz, ale i strukturovaný nátěr plněnou barvou (Sylitol Minera). Samozřejmě i pro tento nátěr platí pravidla zmíněná výše. Lazura se nanáší v jedné nebo více barvách, může být dále zpracovávána například stíráním suchým štětcem – potom zůstane v prohlubních více materiálu než na výstupcích. Možností zpracování je celá řada – je možné lazuru nanášet houbou, hadrem, speciálními válečky. Lapidárně řečeno – je-li zákazník s výsledkem spokojen, je správný jakýkoliv postup.

 • Caparol Deco-Lasur je interiérová lazura na disperzní bázi. Dodává se jako transparentní základ a je možné ji tónovat ručně, přidáním tónovacích barev, nebo strojově na zařízení ColorExpress. Může mít lesklý nebo matný povrch.

 • Sylitol Antik Lasur je silikátová lazura a lze ji použít nejen v interiéru, ale i na fasádu. Vzhledem k materiálové bázi je výborně prodyšná pro vodní páry, a lze ji tedy použít i na historické objekty.

 • Caparol Arte Lasur se skládá ze dvou fází. V kontinuální, probarvené fázi jsou rozptýleny vločky nerozpustné a neobarvitelné fáze (lazura vzhledem materiálu připomíná sražené mléko). Tím je docíleno zvláštního „sněhového“ povrchu.

 • Obdobou Arte Lasur je Arte Lasur Color. Vločky v tomto případě nejsou bílé, ale barevné, jednotlivé odstíny lze navzájem libovolně mísit. Lazura se neprobarvuje, ale nanáší se na tónovaný podklad.

  Stěrkové techniky
  Pomocí stěrkových – nebo jak se někdy „česky“ říká špachtlovacích – technik lze dosáhnout mimořádně efektního, ale i mimořádně odolného povrchu. Používají se k tvorbě tzv. umělého mramoru. Vyrábějí se nejen na disperzní, ale i na čistě minerální bázi, a i zde platí, že výsledný efekt je dán především rukopisem malíře. Capaplast a Stucco-Decor di Luce jsou tmely na disperzní bázi. Dodávají se jako transparentní a lze je probarvit tónovacími barvami v jednom nebo i více odstínech. Vytvářejí vysoce odolný a efektivní povrch.

  Caparol Calcino-Decor jsou tmely na čistě minerální bázi a jsou určeny pro ty nejnáročnější zákazníky. Jedná se o směs čistého hašeného vápna, jemné mramorové moučky a vody. Probarvují se speciálními vápennými pastami. Nanášejí se benátskými hladítky ve více vrstvách, čímž je dosaženo optické hloubky povrchu. Po nanesení poslední vrstvy se povrch uhladí do vysokého lesku, a není třeba jej dále ošetřovat vosky nebo pastami. Po vyzrání je materiál chemicky totožný s přírodním mramorem, má i jeho lesk a odolnost.

  Tapety
  Historie tapet jako povrchové úpravy stěn je poměrně dlouhá. V našem povědomí je často pojem tapety Netradiční techniky pro úpravu interiérů 77 6/2009 slučován s pestře potištěným papírem, který se lepil na stěny panelových domů. To ale naštěstí už neplatí, a tak se tapety používají stále více jako povrchová úprava stěn pro náročné a reprezentativní prostory. Sklotextilní tapety Capaver jsou dodávány v mnoha různých vzorech. Po nalepení speciálním lepidlem se natírají lazurou nebo krycí barvou a svým reliéfem určují vzhled a strukturu povrchu. Samotná odolnost povrchu je dána použitým nátěrem. Pro něj lze zvolit nejen disperzní nebo latexové barvy, ale i epoxidy, jejichž odolnost je potom srovnatelná s keramickými obklady. Ne náhodou byla tato technologie použita v operačních sálech nemocnice v Linci, tedy v místech, která je třeba často čistit a desinfikovat. Pro nejnáročnější zákazníky lze tyto tapety na zakázku vyrobit ve variantě Capaver Createx. V tapetě je potom vyraženo logo firmy. Tato úprava stěn je určena pro reprezentativní prostory – sídla velkých firem, hotely a podobně.

  Tapety Capaquarz mají jako nosnou část tkaninu ze skelného vlákna, na ní je nanesen v různých vzorech křemenný písek. Po nátěru lazurou nebo tenkovrstvou barvou získává povrch zvláštní optiku, která se mění během dne s rozdílnými světelnými podmínkami. Tapety Magic Glass mají v sobě vlákna s nižší savostí, která jsou uspořádána v různých vzorech. Přetírají se pouze lazurou – na méně savých vláknech tapeta nasákne lazury méně a tím je tvořen efekt finálního povrchu.

  Barevné možnosti
  Všechny výše uvedené materiály se vyrábějí jako bíle transparentní. Jejich tónování je omezené pouze fantazií malíře a přírodními zákony. K tónování se používají tónovací barvy v příslušné materiálové bázi – disperze, silikát, vápno. Nejlepších výsledků, pokud to konkrétní materiál umožňuje, je možné dosáhnout strojním tónováním pomocí technologie ColorExpress, která zaručuje i při širokém výběru barevných možností plnou reprodukovatelnost odstínu i po delší době.

  Tomáš Brož,
  Český Caparol, s. r. o.

  Ukázky nové nabídky
  Ukázky nové nabídky

  Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

  © 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.
 •