Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
4. 2. 2010

Firma

Sika CZ, s. r. o.
Bystrcká 1132/36
Brno
624 00Další novinky

 
 
 
  Další informace o firmě Sika CZ, s. r. o.

 

Protikorozní nátěrové systémy Sika

 

Protikorozní nátěry ocelových konstrukcí se používají v nejrůznějších oblastech stavebnictví, jako např. na konstrukcích stožárů, věžích, halách, nádržích, technických zařízeních budov, podpěrných a nosných konstrukcích, mostech, fasádách atd., kde jsou podle okolních podmínek vystaveny zcela specifickým korozním zatížením.

Bez dlouhodobě funkční protikorozní ochrany působí mnoho ocelových konstrukcí již po několika letech zcela zchátrale. Nevhodná ochrana nebo zanedbávání péče o starší ocelové konstrukce se negativně projeví nejen na jejich vzhledu, ale ohrožena je i jejich statika. V nejhorším případě následuje rozhodnutí mezi provozním omezením, zastavením provozu nebo úplnou sanací ocelové konstrukce.

Oblast protikorozní ochrany se od roku 1998 řídí evropskou normou EN ISO 12944 „Nátěrové hmoty – Protikorozní ochrana ocelových konstrukcí ochrannými nátěrovými systémy“.

EN ISO 12944

Harmonizovaná evropská norma EN ISO 12944 je považována za základ a formuje celou oblast protikorozní ochrany ocelových konstrukcí nátěrovými hmotami. Zatímco norma ve všech svých částech objasňuje velmi podrobně a komplexně aspekty protikorozní ochrany, zabýváme se zde pouze pátou částí normy „Ochranné nátěrové systémy“, která byla nově přepracována v lednu 2008.

Ochranné nátěrové systémy společnosti Sika pokrývají celé spektrum normou definovaných stupňů korozní agresivity prostředí. Pro naše návrhy v oblasti nátěrů jsme převzali podobu tabulky harmonizované ČSN EN ISO 12944 a její důležité parametry, např. klasifikaci podle životnosti ochranných nátěrových systémů.

Rozlišujeme tři pásma životnosti:

 • nízká: 2–5 let,
 • střední: 5–15 let,
 • vysoká: > 15 let.

  Korozní zatížení jsou v ČSN EN ISO 12944, část 2 definována jako stupně korozní agresivity atmosféry od C1 až po C5-M. Volba optimálního ochranného nátěrového systému s ohledem na technické a ekonomické aspekty není proto jednoduchá. Také vzhledem k množství nabízených systémů a možností kombinací jednotlivých nátěrových vrstev (základních nátěrů, mezivrstev a vrchních nátěrů). Z tohoto důvodu jsme své návrhy představili ve čtyřech přehledných tabulkách. Systémy jsou navrženy na vysokou životnost (> 15 let). Pouze v jednotlivých případech je zohledněna střední životnost (5–15 let).

  Obr. 1: Hraniční most na dálnici D8, systém Sika Poxicolor; Obr. 2: Konstrukce hal automobilky TPCA Czech, Kolín, systém SikaCor Steel Protect (Icosit Stahlschutz); Obr. 3: Autobusové nádraží Praha-Letňany, systém SikaCor EG 120; Obr. 4: Atmofixové stožáry vysokého napětí, systém SikaCor 6630

  Základní nátěry a mezivrstvy v dílně, vrchní nátěry na staveništi

  V tabulce 1 jsou ochranné nátěrové systémy, jejichž základní nátěry a mezivrstvy jsou nanášeny v dílně či závodě. Vrchní nátěry se nanášejí po dopravení a montáži přímo na místě.

  Celý nátěrový systém v dílně

  V tabulce 2 jsou ochranné nátěrové systémy, které jsou vhodné pro kompletní aplikaci vrstev ve výrobním závodě nebo dílně. ČSN EN ISO 12944 doporučuje tuto metodu výslovně proto, aby se zajistila co nejdelší životnost a účinnost nátěrového systému.

  Přesvědčivé výhody:

 • lepší podmínky pro tvrdnutí a schnutí nátěrů zaručují lepší konečné výsledky;
 • optimální pracovní podmínky a možnost kontroly;
 • mnoho možností pro využití výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí, např. prachotěsná tryskací zařízení a použití nátěrových hmot s velmi nízkým obsahem rozpouštědel nebo zcela bez rozpouštědel.

  Nátěrové systémy na žárově zinkovanou ocel

  V tabulce 3 jsou ochranné nátěrové systémy, jejichž vhodnost pro použití na žárem pozinkované oceli byla potvrzena zkušebními instituty podle uznávaných testovacích metod.

  Opravy a údržba stávajících natřených povrchů

  Nátěrové systémy pro údržbu a opravy starých nátěrů – metoda stále více získávající na významu díky hospodárnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Protože při včasném provádění údržby je starý nátěr ještě funkční, musí se od základu přepracovat většinou jen malé dílčí plochy (plošný podíl < 10 %). Za předpokladu použití základních nátěrů snášenlivých se zbytky koroze lze dokonce v mnoha případech od otryskání upustit (tabulka 4).

  Závěrem

  Doufáme, že naše praktické informace budou pro vás dobrou pomůckou a že vám ulehčí výběr správného protikorozního nátěrového systému. V případě dotazů vám rádi osobně poradíme.

  podle podkladů společnosti Sika CZ

 • Žádost o více informací od firmy Sika CZ, s. r. o.
   
  Další informace získáte od firmy Sika CZ, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
   
  *Jméno:    
  *E-mail:    
  Firma:    
  *Typ firmy:    
  Telefon:    
  Adresa:    
  *Dotaz:    
      (* = Povinný údaj) 
  Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
  Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
       


  Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

  © 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.