Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
15. 1. 2012

Firma

Fatra, a. s.

Fatra, a. s.
tř. T. Bati 1541
Napajedla
763 61Další novinky

 
 
 
  Další informace o firmě Fatra, a. s.

 

Fotovoltaická fólie Fatrasol

 

Fólie Fatrasol je střešní hydroizolační krytina s fotovoltaickými lamináty na bázi amorfního křemíku, která umožňuje kromě izolace střechy proti povětrnostním vlivům také přímou a efektivní přeměnu absorbovaného slunečního světla na elektrický proud. Tato energie může sloužit jak pro vlastní využití, tak pro obchodní učely dle podmínek a legislativy jednotlivých států. Solární fólie Fatrasol se skládá se z hydroizolační TPO fólie a fotovoltaického laminátu firmy UNI-SOLAR. Tyto dvě složky jsou spojeny pomocí speciálního adhesiva. Hydroizolační vrstva Fatrasolu je tvořena fólií Fatrafol P – střešní fólie na bázi termoplastických polyolefinů s integrovanou kombinovanou výztuží z polyesterové mřížky a skleněného rouna. Vyznačuje se vysokou pevností a rozměrovou stabilitou, má vynikající odolnost vůči povětrnostním vlivům včetně UV záření. Deklarovaná životnost je 30 až 35 let. Fotovoltaický laminát Fatrasolu se skládá z tenkého a pružného fotovoltaického materiálu uzavřeného v UV stabilizovaném plastovém pouzdře. Vlastním producentem elektrického náboje jsou tři speciální tenké vrstvy vyrobené (napařené) z amorfního křemíku a silikon-germánia (technologie Triple junction). Každá vrstva je schopna absorbovat energii fotonu z jedné barevné složky slunečního spektra – z modré, zelené a červené. Fólie Fatrasol tak konvertuje široké spektrum světla na elektrický náboj.

Vlastnosti výrobku
 • Nízká hmotnost – fólie Fatrasol jsou výjimečně lehké s měrnou hmotností 4,5 kg /m2.
 • Snadná instalace – fólie Fatrasol se snadno instalují stejně jako běžné střešní izolace z PVC či TPO. Fotovoltaické moduly a střešní krytina jsou instalovány současně jako jeden produkt.
 • Pružnost – fólie Fatrasol jsou pružné, nabízejí architektům volnost při projektování a rovněž vyhovují zakřiveným povrchům.
 • Odolnost – fotovoltaický článek Fatrasolu neobsahuje skleněné části, je uložen v polymerním pouzdře a stejně jako hydroizolační TPO fólie je UV stabilizovaný proti ultrafialovému záření.

  Stavební výhody
  Kombinace zmíněných charakteristických znaků umožňuje, aby se v současnosti nevyužívané plochy staly využitelnými pro výrobu obnovitelné energie pomocí fotovoltaických systémů. To platí zejména pro střechy průmyslových a komerčních objektů s nízkou únosnosti. U těchto střech není obvykle možné, aby byly vybaveny konvenčními solárními systémy s panely se zasklenými rámy a podpěrnými konstrukcemi, které nejen zatěžují střechu vlastní hmotností, ale ohrožují i statiku vztlakem větru.

  Konstrukční výhody
  Snadná montáž bez nutnosti penetrace střechy zachovává celistvost střešní krytiny. Konvenčni FV panel potřebuje podpěrnou konstrukci. Ta je buď položena na střeše a přitížena závažím (ne každá střecha snese lokální přitížení 100 kg a více), nebo je nutné zabudovat tuto podpěrnou konstrukci do střešního rámu. To však znamená narušení střešního pláště a zvyšuje se riziko zatečení přes prostupy vzniklé penetrací střešního pláště. Vznikají také nežádoucí tepelné mosty. Tento problém u Fatrasolu odpadá. Přímá pokládka fólie Fatrasol na střešní podklad ji činí odolnější vůči úmyslnému poškození nebo krádeži. Při dodržení minimálního sklonu 3 % má povrch fólie samočisticí účinek. Vrchní ochranná antireflexní vrstva zajišťuje velmi dobrou absorbci světla. Tato vlastnost jednak zvyšuje energetickou výtěžnost a současně činí Fatrasol vhodnou volbou pro aplikace, které jsou citlivé na odraz světla, např. na letištích.

  Výhody systému
  Fólie Fatrasol nabizejí výhody ve snížení nákladů na instalaci systému, zejména díky
 • zkrácené době instalace – zákazník nemusí řešit střešní krytinu před pokládkou fotovoltaiky, pokládá dva produkty v jednom;
 • sníženým nákladům na logistiku (náklady na přepravu a manipulaci – produkt je skladnějši a mnohonásobně lehčí než standardní FV systémy). Velmi důležitá je skutečnost, že nejsou třeba žádné další podkladní konstrukce pro montáž modulů, což snižuje požadavky na materiál a manipulaci.

  Výše uvedené výhody kombinované s vysokou energetickou výtěžností technologie Triple-Junction, schopnost fotovoltaických článků produkovat elektrickou energii i při horších světelných podmínkách a minimální ztráta výkonu při vysokých teplotách (ve srovnání s konvenčními panely) po celou dobu životnosti solárního systému, zajišťují rychlou návratnost investic.

  Instalace
  Fatra, a. s., jako výrobce hydroizolační fólie Fatrasol zajišťuje distribuci a montáž výhradně prostřednictvím aplikačních firem proškolených v systému Fatrafol S. Fólie Fatrasol je primárně určena pro ploché a mírně šikmé střechy se sklonem v rozsahu od 3 do 15 ° (max. 30 °). Pokládá se v souladu se zásadami stanovenými a popsanými v Konstrukčním a technologickém předpisu Fatrafol spolu s manuálem pro Fatrasol, platném v době provádění pokládky. Pokládka fólie musí probíhat dle kladečského plánu (rozmístění fotovoltaických pásů, kabelových žlabů a prostupů atd.). Plán je součastí projektové dokumentace navrhované střešní fotovoltaické elektrárny. Fotovoltaická fólie Fatrasol se mechanicky kotví v kraji pásu a horkovzdušně svařuje. Způsob kotvení (kotevní plán) musí být pro konkretní střechu navržen statikem. Propojení fotovoltaické fólie Fatrasol a montáž elektických zařizení mohou provádět pouze specializované firmy s platným oprávněním.

  Fotovoltaický článek
  Technologii použitou ve fotovoltaickém laminátu fólie Fatrasol je Triple-Junction firmy UNI-SOLAR. Fotovoltaické lamináty UNI-SOLAR se skládají z tenké vrstvy fotovoltaického materiálu, zapouzdřené v polymerech stabilizovaných proti ultrafialovému záření a jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Narozdíl od konvenčních fotovoltaických článků jsou fotovoltaické lamináty UNI -SOLAR pružné a lehké. Neobsahují žádné sklo, které by se mohlo připadně rozbít. Fotovoltaické lamináty jsou uloženy mezi vrstvami ochranného materiálu. Horní ochranná vrstva fotovoltaického laminátu je vyrobena z odolného materiálu ETFE (Tefzel) podobného teflonu. Tento antireflexní EFTE polymer s vysokou prostupností světla umožňuje optimální absorpci slunečního záření. Články jsou samočisticí díky nízkému třecímu odporu strukturovaného povrchu ETFE, který minimalizuje špinění a nabalování nečistot. Struktura povrchu zlepšuje odvod vody snížením povrchového napětí a usnadňuje samočisticí schopnost fólie při dodržení minimálního sklonu 3 °.

  Třípásmová technologie
  Unikátní třípásmová technologie (Triple-Junction technology) použitá v tenkovrstvých solárních laminátech vyrobených z amorfního křemíku a křemíku s přiměsí germánia umožňuje dokonalou absorbci modré, zelené avčervené složky spektra slunečního záření. Díky tomu transformují fotovoltaické lamináty UNI-SOLAR PVL oproti běžným článkům vyrobených z amorfního křemíku širší spektrum slunečního záření na elektrickou energii.

  Vysoká účinnost v běžném provozu
  Přemosťovací dioda (Bypass diod) u každé buňky fotovoltaického laminátu umožňuje výrobu elektrické energie dokonce i při částečném zastínění nebo zaprášení panelu. Je-li jedna buňka zastíněna nebo znečištěna, je přemostěna a nedochází ke ztrátě výkonu u zbylých buněk. Vynechání jedné buňky tvoří ztrátu 4,5 % z výkonu celého fotovoltaickeho pásu. U konvenčních fotovoltaických článků vyrobených z krystalického křemíku jsou články propojeny do série, většinou do třech řetězců. Proto, je-li jeden článek zastíněn, je výkon celé série ztracen (obvykle je to 30 % nebo více).

  Výkon za vysokých teplot
  Díky nízkému teplotnímu koeficientu fotovoltaických laminátů UNI-SOLAR PVL má vyšší teplota na střeše mnohem menší vliv na snížení výkonu článku oproti standardnímu monokrystalu či polykrystalu (ty mohou ztratit při 50 °C od 14–22 % výkonu). Jakmile reálně teplota FV laminátu vystoupí nad 40 °C, dochází k chladicímu efektu a fólie UNI-SOLAR PVL pokračuje v produkci vysokého energetického výtěžku i v létě či v horkém podnebí. Tato schopnost činí fotovoltaické lamináty UNI-SOLAR PVL zajimavé pro integraci do střešních plášťů (BIPV).

  podle podkladů společnosti Fatra

  Fotovoltaická fólie Fatrasol

 • URL:
  http://www.fatra.cz

  Žádost o více informací od firmy Fatra, a. s.
   
  Další informace získáte od firmy Fatra, a. s. po vyplnění následujícího formuláře.
   
  *Jméno:    
  *E-mail:    
  Firma:    
  *Typ firmy:    
  Telefon:    
  Adresa:    
  *Dotaz:    
      (* = Povinný údaj) 
  Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
  Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
       


  Viz také:
  06. - Střechy a příslušenství

  Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

  © 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.