Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
8. 5. 2010

Keramický fasádní systém Kera Twin K 20

 

Společnost Deutsche Steinzeug Cremer a Breuer, která je v České republice známa především díky jedné ze svých obchodních značek AGROB BUCHTAL, představila začátkem roku na veletrhu BAU v Mnichově velkolepou expozici, zaměřenou především na novou harmonicky pojatou škálu barevných glazur pro fasádní pláště „Spektra View“. V těchto dnech se představuje s další novinkou jednoduchého způsobu upevnění nových fasádních desek Kera Twin K 20.

Glazury Spectra view

Tato kolekce byla navržena renomovaným designérem Peterem Zoernackem, který se věnuje kombinování barev ve veřejném prostoru a výtvarně estetickému ztvárnění fasád budov. Tento barevně harmonický systém obsahuje devět základních matných barevných tónů, z nichž každý má škálu dalších pěti odstínových stupňů. Pro základní návrhy a funkční jednoduchost jsou v nabídce také základní barvy – jasně bílá a černá v lesku i v matu a pro opravdu vyzývavé výtvarné návrhy je k dispozici šest kontrastních barev. Pro architekty a designéry je připravena kniha s fyzickými vzorky, aby představa při návrhu fasády byla co nejúplnější.

Výtvarné umění ve veřejném prostoru

Nové barvy je možné aplikovat běžnou glazovací technologií na keramické desky v systémech fasád KerAion i Kera Twin ve standardních i atypických formátech. Agrob Buchtal sází na estetiku a individuálnost a nabízí pro stavitele a architekty možnost zrealizovat nejenom funkční a trvanlivý fasádní systém, ale umělecké výtvarné dílo, které oživí venkovní veřejný prostor a do ulic a dalších prostranství přinese přívětivé oživení, přičemž se dokáže i začlenit do přirozeného okolního terénu.

Vedle těchto jednobarevných glazur se snaží i další návrháři oživit sortiment standardně vyráběnými vzory a barvami, např. série Bosco, která získla v roce 2008 cenu Red Dot za design, nebo série Haze (vzhled dřeva), série Metal (vzhled kovu), série Construct (vzhled betonových konstrukcí), série Snake, Could, Skin, Rockface, Stonewall, u nichž vzhled vystihuje jejich název. Kromě glazovaných desek se vyrábějí také desky neglazované, probarvené v celé tloušťce keramického střepu, v jejichž barevné škále nechybí zemité červené (viz obr. Galerie Fenix), červenohnědé, krémové, žluté i hnědé odstíny, ale i odstíny šedé, antracitové, šedozelené a šedomodré (viz obr. VUT Brno). Povrch desek je hrubě zrnitý a působí přírodně a příjemně.

V systému Kera Twin je možnost vybírat z devíti základních celoprobarvených neglazovaných desek a 77 odstínů glazovaných desek, ale při zvláštním požadavku se může ve výrobní laboratoři namíchat barva podle přání. Možnosti jsou však omezené chemickými vlastnostmi daných surovin a velikostí fasády na realizovaném objektu. I tak zůstávají ale značné.

Na zakázku se mohou vyrábět i formáty desek, jelikož ne každé budově sedí standardní výrobní škála rozměrů. Je ale vždy potřeba projekt včas konzultovat s odbornou dodavatelskou a realizační firmou.

Progresivní vývoj upevnění desek Kera Twin K 20 – novinka 2009

Od nového výrobku se očekává v každém případě vylepšení. O co jde u Kera Twinu K 20?

1. Jedná se vlastně o systém spojující předešlé dva systémy K15 a K 18 v jeden a ve své celkové tloušťce 20 mm nabízí širší rozměrovou škálu ve výškovém rozměru (viz obr. se škálou šablon) a v délce desek od 392 do 1200 mm, odstupňované po 1 mm. Maximální délka může dosáhnout podle zvoleného materiálu až 1350 mm. Přes velké rozměry se hmotnost desek drží na pouhých 32 kg/m2.

2. Nový je jednodušší systém skrytého upevnění. Spodní konstrukce, tzn. nosné, rozměrově variabilní kotvy, většinou ze slitiny hliníku (např. SPIDI systém) a do nich upevněné svislé nosné profily průřezu písmene T zůstávají stejné. Novinka přichází až se systémovým řešení zavěšení desek na profily, které je znázorněno na obrázku. Tyto svislé, průběžné, tvarované, hliníkové šablony řeší integrovanými příchytkami jednoduché zavěšení desek v celé ploše fasády, v nároží budovy a především v ostěních okenních a dveřních otvorů.

Kromě tohoto velice snadno montovatelného i demontovatelného systému se vyrábějí i nové hliníkové háčky, které mají v sobě integrovány pružné jazýčky pro zamezení vibrace desek při větru. Dříve se tohoto dosahovalo pomocí lepení speciální pružné podložky. Jak hliníkové šablony, tak háčky se pouze šroubují speciálním nerezovým (třída A4) šroubem s plochou hlavou, čímž vzniká i úspora času při montáži oproti předešlému nýtování těchto spojů. Uvedení tohoto systému na trh je autorizováno Německým institutem pro stavební techniku v Berlíně. Desky Kera Twin K 20 mají i větší deklarovanou pevnost v tlaku – přes 3300 N (zkoušeno dle normy DIN EN ISO 10545-4).

Osvědčený samočisticí systém Hydrotect

Za zmínku také stojí již standardní trvalé ošetření povrchu desek samočisticí vrstvou Hydrotect, dříve již několikrát popsanou a odborné veřejnosti jistě známou (používá se na fasádních deskách od roku 2000, může se ale zadat výroba i bez této úpravy). Vzhledem k faktu, že již byla na některých fasádách použita i v České republice, můžeme s odstupem let vyhodnotit její přínos a konstatovat, že skutečně funguje a rozdíl mezi takto ošetřenými deskami a běžnými povrchy je na první pohled patrný.

Jde o to, že na deskách s Hydrotect úpravou neulpí pevně a nastálo mastnota, na kterou se nabalí částice prachu, a voda dopadající na fasádu při dešti je tedy může bez jakékoli čisticí chemie stále umývat.

podle podkladů společnosti Ceram Objekt

Obr. 1: Způsob upevnění; Obr. 2: Škála šablon desky Kera Twin K 20; Obr. 3: Různorodost desek Kera Twin; Obr. 4: Schéma samočisticího systému Hydrotect; Obr. 5: Galerie Fenix v Praze 9; Obr. 6: Centrální archiv VUT v Brně
Obr. 1: Způsob upevnění; Obr. 2: Škála šablon desky Kera Twin K 20; Obr. 3: Různorodost desek Kera Twin; Obr. 4: Schéma samočisticího systému Hydrotect; Obr. 5: Galerie Fenix v Praze 9; Obr. 6: Centrální archiv VUT v Brně

Viz také:
04. - Fasády

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.