Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
15. 9. 2010

Firma

Xella CZ, s. r. o.

Xella CZ, s. r. o.
Vodní 550
Hrušovany u Brna
664 62Další novinky

 
 
 
 
 
  Další informace o firmě Xella CZ, s. r. o.

 

Kombinace tvárnic Ytong a Silka pro nadstandardní zvukovou neprůzvučnost

 

Mezi klíčová kritéria při výběru stavebních systémů pro vícepodlažní bytové stavby patří tepelněizolační schopnosti obvodového pláště a akustická pohoda jednotlivých bytových jednotek. V bytové výstavbě jde převážně o menší či větší developerské projekty, a proto nelze zapomenout na další kritérium, které je současně pomyslnou „metlou“ na všechny projektanty: minimální náklady na výstavbu.

Projektanti to nemívají při komunikaci s investory a zadavateli stavby zrovna nejlehčí. Druhá strana by ale k tomu mohla také říci své. „Projektanti často neřeší ekonomiku staveb a zůstávají daleko od reálného světa,“ tvrdí Antonín Vlček, majitel stavební firmy Vlček-Stavby, s. r. o., v Horšovském Týně u Domažlic. Tento západočeský stavitel je ryzí praktik, který má bohaté zkušenosti v oblasti občanské, bytové i rodinné výstavby a neustále hledá optimální poměr mezi kvalitou a náklady na výstavbu. Jeho realizační firma začínala v devadesátých letech jako malý rodinný podnik, dnes jde o středně velkou firmu s pětatřiceti kmenovými zaměstnanci, která začala postupem času rozvíjet i developerskou činnost.

Firma provedla např. kultivaci staré tesárny a na jejím pozemku realizovala výstavbu 25 řadových domků. Koketování s drobným developerstvím donutilo západočeského podnikatele důsledně přehodnotit volbu stavebního systému. Skloubit maximální nároky na kvalitu staveb a minimální investiční náklady tak, aby objekty byly zvlášť v tak malém okrese dobře prodejné, není zrovna jednoduchý úkol. Řešení pan Vlček nalezl ve stavebním systému Ytong.

„Zpočátku jsem nebyl příznivcem Ytongu a můžu říci, že mě přesvědčily až služby a argumenty jeho technických poradců a především konkrétní zkušenosti,“ vzpomíná pan Vlček. Dnes dává přednost stavebnímu systému z bílého pórobetonu z několika důvodů, z pozice malého developera může být ale nejdůležitější rychlost a přesnost zdění a vysoká produktivita práce. „Montáže a lidská práce jsou čím dál dražší, u systémů s vysokou produktivitou práce tak roste přímou úměrou ziskovost. V případě Ytongu se hrubá stavba pohybuje maximálně v řádech několika týdnů. Při výstavbě dochází k omezení objemu malt, další úspory přináší doprava a manipulace s materiálem na stavbě. Podstatně vyšší přesnost zdění znamená také značné úspory ve spotřebě vnitřních omítek,“ potvrzuje pan Vlček.

Jiná vlastnost zdicího systému, jeho výjimečné tepelněizolační vlastnosti, zdánlivě s ekonomikou staveb nesouvisí. Ve skutečnosti tomu ale může být docela jinak. Obvodové zdivo Ytong Lambda totiž není nutné ani při minimální tloušťce 375 mm zateplovat a přesto s rezervou splňuje požadavky norem na energeticky úsporné domy. Tato novinka v sortimentu výrobce přitom na trh vstoupila právě v době, kdy se pan Vlček rozhodoval o použití systému Ytong pro svůj druhý rozsáhlejší investiční projekt, výstavbu třípodlažního bytového domu v Horšovském Týně. Podle slov Antonína Vlčka byly parametry Lambdy přesvědčivým argumentem.

Pan Vlček chtěl ale budoucím majitelům bytů vedle tepelného komfortu garantovat také nadstandardní zvukověizolační vlastnosti. Výjimečné systémové řešení nalezl v kombinaci tvárnic Ytong Lambda pro obvodový plášť bytového domu a vápenopískovcových tvárnic Silka pro nosné a akustické stěny vícepodlažních staveb. „Původně byl bytový dům vyprojektovaný komplexně ze systému Ytong. Po předchozí zkušenosti s řadovými domky z pálených materiálů jsem však hledal nějaké lepší řešení v oblasti akustiky. V té době výrobce Ytongu zaváděl na domácím trhu právě vápenopískové tvárnice Silka, které jsou výborně kompatibilní s Ytongem a bylo rozhodnuto,“ pokračuje Antonín Vlček. Pro akustické stěny byly použity tvárnice Silka o šířce 300 mm a objemové hmotnosti 2000 kg/m3. Hodnota neprůzvučnosti je 57 dB.

Přesné tvárnice Silka z vápna a křemičitého písku jsou tradičním zdicím materiálem, jenž se již několik desetiletí masově používá zejména v sousedním Německu. V České republice představují zatím spíše ojedinělé a netradiční řešení. Produkty jsou určeny pro zdění zvukově a zároveň staticky namáhaných stěn. Díky vysokému akustickému útlumu a nadstandardní únosnosti jsou vhodné především pro akustické a dělicí stěny v bytových, administrativních nebo komerčních a průmyslových stavbách, stejně jako pro extrémně zatížené nosné či ztužující konstrukce.

Bytový dům v Horšovském Týně je třípodlažní objekt se sedmnácti byty s maximální rozlohou 100 m2. V přízemí se nacházejí technická zařízení a garáže, vytápění bytových jednotek zajišťují plynové kotle. Zájem o byty byl velký a dnes je obytný komplex zcela obsazený.

podle podkladů firmy Xella CZ, s. r. o.

Kombinace tvárnic Ytong a Silka pro nadstandardní zvukovou neprůzvučnost

URL:
http://www.xella.cz

Žádost o více informací od firmy Xella CZ, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy Xella CZ, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Viz také:
03. - Konstrukce svislé a vodorovné, konstrukční systémy

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.