Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
22. 10. 2011

Firma

Xella CZ, s. r. o.

Xella CZ, s. r. o.
Vodní 550
Hrušovany u Brna
664 62Další novinky

 
 
 
 
 
  Další informace o firmě Xella CZ, s. r. o.

 

Nízkoenergetické bydlení v Nových Jirnech se štítkem energetické náročnosti třídy B+

 

V okolí Prahy se ročně zrealizuje mnoho nových developerských projektů. Výstavby rodinného bydlení jsou si víceméně podobné, liší se především architektonickým ztvárněním, fasádou a dispozičním řešením. Projekt 17 rodinných domů na okraji obce Nové Jirny se ovšem z tohoto stereotypu vymyká. Domy jsou postaveny v nízkoenergetickém standardu a mohou se pochlubit štítkem energetické náročnosti třídy B+.

Lokalita umístění staveb navazuje z jedné strany na stávající zástavbu obce a z druhé strany sousedí s pásmem vodního zdroje a celé místo je obklopeno zelení s absencí hlučné dopravy. A přitom na okraj hlavního města se dostanete již po pouhých 8 km. Společnost B.T.T.B, s. r. o., která celý projekt připravila, zajistila a nakoupila pozemky, projektovou dokumentaci a veškerá potřebná povolení pro jeho realizaci, vybrala úžasné místo pro příměstské bydlení v přímém sousedství Klánovického lesa.

Přírodě na dosah
I samotné začlenění domů mezi nedotčenou přírodu souzní s konceptem vybudování staveb, které budou ohleduplné vůči životnímu prostředí. Ekologicky šetrný systém vytápění a nízkonákladový provoz budoucích domácností, respektive domů, si vyžádal projekt založený na kvalitním plášti domu, který zajistí dokonalou tepelnou izolaci. „Trend stále se zvyšujících cen energií nás jen utvrdil v myšlence postavit domy, které komplexně vyřeší snížení provozních nákladů v každém ohledu. Chtěli jsme použít moderní, přírodní, prodyšný a hlavně jednovrstvý materiál, a proto jsme vybrali kompletní konstrukční řešení z Ytongu. Dokonce jsme s kolegou vymysleli při výběru materiálu i slogan „Dřevo necháme Americe, cihly našim dědům, my stavíme z Ytongu“, který možná použijeme na našich stránkách při začínající prodejní kampani,“ říká pan Dvořák, zástupce firmy B.T.T.B, s. r. o., která je pod celým tímto projektem podepsaná.

Energetická náročnost těsně nad hranicí pasivních domů
Nízkonákladový provoz je zajištěn již ve standardu domů díky použité materiálové skladbě v podobě pórobetonových tvárnic Ytong Theta, plastových oken a v celém přízemí a koupelnách v druhém nadzemním podlaží podlahovým topením. „Navrhovali jsme domy maximálně provozně úsporné, ale i s ohledem na rozumnou pořizovací cenu. Použili jsme prémiové materiály, kterými jsou především nové tvárnice Ytong Theta. Ytong Theta je nejlehčí masivní tvárnicí s nejlepšími tepelněizolačními parametry na českém trhu. Obvodová stěna z těchto tvárnic snadno dosahuje při tloušťce 500 mm na hodnoty nízkoenergetické stavby i bez dodatečného zateplení. Samozřejmě je možné jít ve snaze o snížení nákladů na provoz ještě dále za cenu navýšení pořizovacích nákladů a klienti mohou této možnosti využít, ale myslím si, že náš vzorový dům je navržen v té nejvyšší možné kvalitě při porovnání cena versus výkon,“ komentuje rozhodnutí stavět právě z Ytongu pan Dvořák.

Jednoplášť zajistí dokonalou izolaci a ušetří stavební náklady
Konstrukce staveb v Nových Jirnech je tvořena z jednopláště tvárnic Ytong Theta. Nespornou výhodou takto zvoleného stavebního systému je absence nákladů za dodatečné zateplení domu. Nezateplená stěna z nové třídy pórobetonových tvárnic Ytong Theta dosahuje výjimečného prostupu tepla, který se pohybuje těsně u hranice standardů běžných pro domy se zanedbatelnou spotřebou energie, které jsou odborníky nazývané jako „pasivní“. Na rozdíl od jiných zděných konstrukcí se přitom nejedná o hypotetické hodnoty dosažitelné pouze za cenu zvýšené pracnosti a složitější logistiky na stavbě jako v případě systémů s vysokým počtem různých tvarovek a zdicích prvků. „S materiálem se nám pracovalo úžasně, i když jsou bloky s ohledem na sílu zdiva o tloušťce 500 mm o něco málo těžší než běžné tvárnice, překvapila mě i tak jejich nízká váha. Tvárnice jsou navíc přesné a lehce zpracovatelné. Od společnosti Xella CZ jsme si zapůjčili na řezání profesionální pásovou pilu a tak se práce podobá spíše hrátkami s legem než klasickou zedničinou. Dle mého je toto stavařina 21 století,“ hodnotí náročnost stavebních prací pan Dvořák.

Variabilní v každém ohledu
V podobných lokalitách bývají navrhovány a obcemi vyžadovány domy s klasickou sedlovou střechou se zešikmeným podkrovím. Po dohodě se stavební komisí v Jirnech bylo ale společnosti B.T.T.B., s r.o. dovoleno použít na jejich domy střechy tzv. „Toskánského typu“, která má nižší sklon a umožnila tak ve 2. np mít plnohodnotné rovné stropy. Stropy tak ve zdejších stavbách dosahují výšky 2,55 m a vytváří prostor pro využití horního patra. Domy jsou nabízeny s dvěma druhy dispozičního řešení, a to 4+1 či 5+kk a oba typy domů jsou vybaveny buď zastřešeným garážovým stáním či vnitřní garáží. „Domy jsou navrženy tak, aby si klient do nich mohl vnést své představy v podobě dispozičních úprav ve 2. nadzemním podlaží a částečně i v přízemí. Navíc mají klienti možnost prakticky ze 100 % si změnit standard domu, tzn. veškeré povrchy (obklady, dlažby, podlahové krytiny, ale i sanitu, baterie a povrchy kuchyňské linky),“ vyjmenovává pan Dvořák.

Přesný a snadno opracovatelný materiál urychluje práci
Výstavba domů z pórobetonu Ytong je mnohem jednodušší a bez komplikací. Přesné rozměry a zdění na tenkovrstvou maltu garantují výjimečnou přesnost výstavby a vysokou produktivitu stavebních dělníků. Ta se při současné ceně práce v celkových nákladech stavby značně odráží. „Při výstavbě musí developer cenu brát komplexně a porovnávat při výběru materiálu nejen cenu samotného produktu, ale i čas výstavby, a tím i cenu práce. V případě Ytongu se časová úspora při práci projevila v celkových nákladech již při sumarizaci nákladů v tzv. nulté etapě,“ vysvětluje pan Dvořák důvody, proč vsadil na bílý pórobeton.

Zdravá stavba, zdravý interiér
Hygienická a zdravotní nezávadnost i schopnost přirozeně regulovat vlhkost vzduchu v interiéru je pro novostavby v Nových Jirnech příznačná. Vysoké požadavky na kvalitu mikroklimatu byly pro developera rozhodující i při volbě stavebního materiálu. „Koncipovali jsme domy tak, aby byly pro klienty místem, kde i s rodinnou zakoření. A k tomu je zapotřebí vytvořit pro ně ideální podmínky s příjemným vnitřním prostředím,“ říká pan Dvořák. Díky použitému pórobetonu Ytong se stavby vyznačují zdravým interiérem pro spokojený a pohodlný život. V současné době se v Nových Jirnech dokončuje stavba dvou vzorových domů, včetně instalace inženýrských sítí po celém území plánované výstavby. Postavení hrubé stavby včetně střech těchto dvou vzorových budov trvalo pouhých devět týdnů. Před vypuknutím zimy se chystá developer zrealizovat ještě několik hrubých staveb z projektu.

podle podkladů společnosti Xella CZ

Nízkoenergetické bydlení v Nových Jirnech se štítkem energetické náročnosti třídy B+

URL:
http://www.xella.cz

Žádost o více informací od firmy Xella CZ, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy Xella CZ, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.