Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
9. 6. 2011

Firma

CIUR a. s.

CIUR a. s.
Pražská 1012/65
Brandýs nad Labem
250 01Další novinky

 
 
 
 
 
  Další informace o firmě CIUR a. s.

 

Pasivní a nízkoenergetické domy: příliš časté téma posledních let

 

Tak, jak čas ukrajuje z nového tisíciletí stále, více se problematika bydlení spojuje se spotřebou energií. Není to jen v souvislosti s úsporami a důrazem na vlastní energetickou soběstačnost domácností. Z globálního pohledu domácnosti představují více než 40 % z celkové průběžné energetické spotřeby v EU. Pokud je záměrem snížení energetických potřeb ve všech odvětvích, je jasné, že bydlení představuje významný potenciál. Jak ale donutit investory k výstavbě tohoto typu staveb? Vedle normativní regulace je to především významné zdražení energií tak, aby tento způsob výstavby z ekonomického hlediska získal na větší atraktivitě. To se projevuje každoročním nepřetržitým zdražováním energie ve všech dodavatelských formách, vyjma energie ušetřené a tudíž nespotřebované.


Těsnost konstrukcí je zásadním předpokladem pro správné fungování izolací, větrání i energetickou úspornost domu. Utěsnění je možné provést i při dodatečné rekonstrukci. Membrána pro clima DASATOP, která se pokládá na původní střešní konstrukci při rekonstrukci z vnější strany střechy. Všechny prostupy se dokonale utěsní.

Poměrně jednoznačná je situace u novostaveb. Na základě mnoha zkušeností jsou dnes již poměrně dobře známé postupy, jak kýženého výsledku dosáhnout a výrobci poskytují mnoho materiálů, které jsou dobře použitelné. Horší je již situace u starších staveb, kde se skrývá mnoho historicky podmíněných úskalí. Cesta k dosažení perfektních výsledků není tak snadná.

Poměrně často se setkáváme s názorem stavebníků, že „je nesmysl zabývat se takovou stavbou, je to příliš náročné na to, aby to pak fungovalo řadu let, a stojí to zbytečně moc peněz“. Pokud se však vezme v úvahu obecné povědomí a konkrétní znalost toho, co vlastně stavba nízkoenergetického nebo pasivního domu obnáší, jsou vědomosti stavebníků ve skutečnosti velmi chabé a zatížené nedávnou minulostí i současnou technologií masové výstavby.


Zateplení staršího domu systémem UDI RECO může být provedeno z vnější strany, ale i ze strany interiéru (v případě památkově chráněné fasády). Systém sestává z dřevovláknité desky a flexibilní dřevovláknité izolace, která umožňuje vyrovnání nerovností původního povrchu. Na vyrovnanou vrstvu se pak přímo nanáší difuzně otevřený omítkový systém.

Co by mělo takový dům především charakterizovat:

 • Příjemná povrchová teplota všech stavebních prvků i předmětů v interiéru, bez nebezpečí chladu vanoucího od okna, koutu či studené podlahy.
 • Čerstvý vzduch, který je neustále a rovnoměrně do domu přiváděn a předehříván vzduchem odcházejícím (plísně a špatné větrání po výměně plastových oken už zná mnoho domácností, a přitom se na regulované větrání stále hledí jako na „holý nesmysl“).
 • Slunce v interiéru a přitom ochrana proti letnímu přehřívání přivedené k dokonalosti použitím kvalitních okenních systémů (zásady známé stovky let na které se pozapomnělo).
 • Vysoká kvalita provedení novostavby nebo úprav starší stavby, s důrazem na těsnost bez tepelných mostů a přitom difuzní otevřenost pro vodní páry (považuje se obecně za zbytečnost, ale pokud ze zásuvky v podkroví fouká mrazivý vzduch nebo rohy plesniví vlivem kondenzace par, lze to jen těžko považovat za malicherný nedostatek).

  Jak se s těmito zásadami vypořádat, řeší již po více než 20 let ve svém sortimentu firma CIUR, a. s. Svojí práci zaměřuje především na dokonalost provedení izolačních vrstev a jejich těsnosti. V oblasti zdrojů tepla pak tepelná čerpadla různých výkonů a mimo jiné i na bázi média CO2. Nejsou to však pouze dobrá technická řešení, ale i příjemné vlastnosti materiálů na bázi celulózy Climatizer PLUS a dřevitých vláken UDI, které dělají ze stavby „domov, do kterého se člověk rád vrací“.

  Na otázku, proč právě tyto materiály by měly být výhodnější než ostatní, je skutečně rozsáhlá odpověď. Ve zkratce však lze říci především to, že tyto materiály poskytují:
 • Vynikající tepelněizolační vlastnosti
 • 2x větší schopnost akumulace než uměle vyráběné izolace - to lze ocenit v zimě a zejména pak v létě
 • Významné zlepšení akustiky stavby – zvuky z cizích zdrojů jsou vždy nepříjemné
 • Velmi nízký difuzní odpor s možností budování difuzně otevřených konstrukcí
 • Dokonalé vyplnění všech detailů stavby bez tepelných mostů a spár
 • Odolnost vůči houbám a plísním
 • Dobré požární parametry


  Foukaná celulózová izolace CLIMATIZER PLUS v prostoru dodatečně zateplené střechy z vnější strany. Pomocí expanderů se střecha nastaví do větší tloušťky a zcela se přeruší tepelné mosty tvořené krokví.

  V rámci dodatečného zateplení starších objektů je třeba zdůraznit to, že zásadní odlišnost materiálů na bázi celulózy CLIMATIZER PLUS a dřevovlákna UDI spočívá v hospodaření s vlhkostí. Tyto materiály snadno vlhkost přijímají, ale velmi rychle ji umí rovněž vydat. Dočasně ji akumulovat a velmi dobře svým průřezem transportovat. Souhrn těchto 4 parametrů je základním předpokladem pro bezpečné difuzně otevřené konstrukce. Proto nahradit tyto přírodní materiály v některých konstrukcích jednoduše nelze.

  Více informací najdete na www.ciur.cz nebo se spojte se specialisty našeho obchodního oddělení.

  podle podkladů společnosti Ciur

  Foukaná celulózová izolace CLIMATIZER PLUS v prostoru dodatečně
zateplené podlahy z vrchní strany. Pomocí expanderů se strop nastaví
do větší tloušťky a zcela se přeruší akusticé můstky. Podlaha je pochozí
i po zateplení.
  Foukaná celulózová izolace CLIMATIZER PLUS v prostoru dodatečně zateplené podlahy z vrchní strany. Pomocí expanderů se strop nastaví do větší tloušťky a zcela se přeruší akusticé můstky. Podlaha je pochozí i po zateplení.

 • URL:
  http://www.ciur.cz

  Žádost o více informací od firmy CIUR a. s.
   
  Další informace získáte od firmy CIUR a. s. po vyplnění následujícího formuláře.
   
  *Jméno:    
  *E-mail:    
  Firma:    
  *Typ firmy:    
  Telefon:    
  Adresa:    
  *Dotaz:    
      (* = Povinný údaj) 
  Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
  Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
       


  Viz také:
  13. - Izolace

  Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

  © 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.