Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
16. 5. 2012

Firma

HPI - CZ spol. s r. o.

HPI - CZ spol. s r. o.
Na Brně 2079
Hradec Králové
500 06Další novinky

 
 
 
 
  ™ Tyvek®
  Další informace o firmě HPI - CZ spol. s r. o.

 

Pohyby ETICS a jeho napojení na otvorové výplně

 

mítkové lišty se nevyrábějí jen z tahokovu, drátěného pletiva nebo děrovaných kovových pásů. Už více než dvacet let existují také úhelníky a napojovací lišty z plastu, které jsou svojí povahou určené zejména k využití v oblasti ETICS. Především s ohledem na korozi se zejména v exteriérech upřednostňují lišty z PVC. Jsou odolné vůči chemickým látkám obsaženým v omítkách, odolávají vlhkosti a nekorodují následkem solí nebo kyselých dešťů. Jsou tepelně neutrální a stabilní vůči UV záření. Mohou být lisované, vybavené napojovací pěnovou lepicí páskou, krycí manžetou apod. Spojení těla profilu s tkaninou lze provést klasickým lepením nebo dnes již specialisty v oboru standardně používaným ultrazvukovým navařením. U PVC profilů může být navíc nalisován měkký jazýček nebo měkké očko k zajištění další pružnosti (dilatace). Použití PVC lišt vylučuje možnost vzniku tepelných mostů. Lišty nabízejí i větší variabilitu, navíc se odpad může recyklovat. Je třeba si povšimnout i dalších předností. Plast je lehčí, nechá se snáze upravit pomocí nůžek. Kromě toho se PVC lišty vyznačují schopností „paměti“ – návratu do původní polohy. Tím je zaručena ochrana kontaktního zateplovacího systému (Etics) před mechanickým poškozením. Lišty z kovu sice zateplovací systém chrání, ale ve většině případů absorbují rázovou energii. Tím může dojít ke znehodnocení celého Etics.

Zachycení pohybu ve dvou a třech směrech

Tam, kde běžná napojovací okenní lišta nedokáže eliminovat síly, které jsou na ní vytvářeny, jsou v posledních letech trendem tzv. 2D a nově 3D napojovací okenní lišty. Uplatnění naleznou u velkootvorových výplní, jakými jsou výlohy, nestandardní okna, garáže, prosklená schodiště panelových domů atd.

Také 3D napojovací lišta s tkaninou 3D 275 SL z PVC s teleskopickým můstkem s koextrudovaných těsnicím jazýčkem a ochranným jazýčkem z TPE nalezne své zájemce. Stažením odlamovaní lamely se mechanismus uvolní a teleskopická lišta s tkaninou může dodatečně k napojovací pěnové pásce z PE zachytit další tři milimetry pohybu, a to ve více směrech. Ochranný jazýček chrání těsnicí pásku a nabízí opticky příjemný dojem.

I nové lišty s ultrazvukem navařenou tkaninou a nalisovanou komprimační páskou mohou zachytit pohyb do čtyř milimetrů v různých směrech. Lišty jsou odolné proti větru a silným dešťům, a to speciálně v detailech jednotlivých napojení a přechodů. S těmito „můstkovými“ lištami s tkaninou se mohou bezpečně zachytit nejen dynamické (krátkodobé), ale i trvalé pohyby.

Rázová pevnost a UV stabilita jsou zajištěny. Mnoho lišt je testováno zkouškami uznávaných zkušebních institutů. Doposud však pouze na základě interních požadavků jednotlivých výrobců. Další zkoušky a metody se připravují. I v České republice vznikla pod záštitou technického zkušebního ústavu (TZÚS – pobočka Brno) pracovní skupina, která se zabývá zavedením kritérií „obvyklé kvality“ pro soubor výrobků označovaných jako „příslušenství ETICS“. Toto příslušenství není v současné době v kategorii výrobků stanovených, proto při jejich uvedení na trh není potřeba prokazovat úroveň kvality. To se následně negativně projevuje na kvalitě a životnosti fasád a staveb s namontovanými ETICS. Kritéria výběru a vhodnosti jednotlivých lišt vzhledem k napojení na okna, dveře a další výplně byla doposud stanovena jednotlivými výrobci.

Po více než dvaceti letech zkušeností můžeme popravdě konstatovat, že profily z PVC v zateplovacích systémech uspěly v „zásadních zkouškách“ a nacházejí stále více příznivců, a to jak z řad odborné veřejnosti, jakou jsou projektanti, stavbyvedoucí, majitelé realizačních firem, tak i z řad koncových uživatelů, kteří mají zájem „pojistit“ životnost své investice. Pro oblast sanace systémů a realizace nízkoenergetických a pasivních domů je dnes použití tohoto příslušenství již nutností.

Na používání lišt upozorňuje také nově vzniklá evropská asociace EAE (the European Association for External thermal insulation composite systems). Podrobnější informace naleznete na www.ea-etics.eu/. Na závěr bych jenom rád připomněl, že hlavním důvodem vzniku různých typů napojovacích lišt byl požadavek nejen na dokonalý vzhled, ale i zjednodušení práce a vyřešení problémů v jednotlivých detailech stavebních konstrukcí. Nesnažme se proto devalvovat tyto základní požadavky na úkor kvality jednotlivých výrobků, tak jak se s nimi v dnešní době můžeme setkat.

Autor textu Kamil Šulc. Dle podkladů společnosti HPI - CZ spol. s r. o. Podrobnosti najdete na www.hpi-cz.cz/.

Pohyby ETICS a jeho napojení na otvorové výplně

URL:
http://www.hpi-cz.eu

Žádost o více informací od firmy HPI - CZ spol. s r. o.
 
Další informace získáte od firmy HPI - CZ spol. s r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.