Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
9. 4. 2012

Firma

RHEINZINK ČR, s. r. o.

RHEINZINK ČR, s. r. o.
Na Valech 22
Poděbrady
290 01



Další novinky

 
 
 
 
 
  Další informace o firmě RHEINZINK ČR, s. r. o.

 

Povrch z titanzinku na zimním stadionu Jičín

 

Titanzinek známe jako materiál, ze kterého se vyrábí různé druhy krytin, fasádní prvky nebo kompletní odvodňovací systémy. O „povrchu“ nebo „povrchové úpravě“ se v souvislosti s tímto materiálem hovoří, když se zákazník rozhoduje pro materiál přírodní – leskle válcovaný nebo materiál – „předzvětralý“. To znamená, zda je na dané stavbě možno počkat na přírodní formu zpatinování za přispění vnějšího prostředí nebo zda je nutno dodat už materiál průmyslově zpatinovaný – „předzvětralý“. Nutno si položit otázku, zda je možno o titanzinku hovořit jako materiálu, který sám o sobě svým vzhledem vytváří povrchovou úpravu nějaké stavby. Odpovědět můžeme, že určitě ano, a to i v případě, že se jedná pouze o střechu nebo fasádu. V těchto případech se ale vždy jedná pouze o pokrytí určité části povrchu stavby. Materiál titanzinek podporuje celkový vzhled stavby a případně svou barevností navazuje na další použité materiály. O stavbě, kterou bychom Vám chtěli představit v tomto článku, můžeme říci, že má opravdu celý povrch z jednoho materiálu - z titanzinku. Titanzinek totiž pokrývá stavbu od její paty až po vrchol. Titanzinek jako povrch celou stavbu charakterizuje a svou profilací podtrhuje hlavní linie architektonického záměru.

Na konci roku 2010 byla zahájena rekonstrukce stávajícího venkovního hokejového stadionu v Jičíně. Jedná se o regionálně významnou stavbu, která byla a určitě i bude pod trvalým dohledem celého města. Hlavním cílem bylo vytvořit zastřešení ledové plochy, včetně její generální opravy. Autorem návrhu zastřešení byl Ing. arch. Miloš Mlejnek a projektovou část řešila firma BBD pod vedením Ing. Pavla Bejčka. Tvar zastřešení symbolizuje „převrácenou loďku včetně masivního kýlu na jeho vrcholu“. I ostatní detaily zakomponované do stavby podporují dojem přístavní tématiky, navazující na blízkou přítomnost velké vodní plochy jičínského rybníka Kníže.

Tvar objektu byl daný a zbývalo pouze vybrat „povrch stavby“, tedy materiál, která bude stavbu charakterizovat. Na jedné straně byla možnost volby materiálu s konkrétním barevným odstínem a na straně druhé možnost volby přírodního materiálu s přirozeně se tvořícím barevným tónem. Z mnoha konkrétních důvodů padla volba na titanzinek. Proč? Vizí bylo vytvořit povrch s přírodním odstínem, který pomůže celé stavbě splynout v co nejkratší době se stávající zástavbou a přitom si ponechá odpovídající vizuální dominantnost v dané lokalitě.

Ve finálním rozhodnutí padla prozíravě volba na materiál titanzinek RHEINZINK – leskle válcovaný. Povrch přirozeně patinuje za přispění vnějšího prostředí a na svém povrchu vytváří přirozený matný modrošedý odstín. Při pohledu na zcela zpatinovaný povrch objektu nabývá pozorovatel dojem použití masivního kovu s ideální barevnou návazností na další materiály, jakou jsou například viditelné části lepených vazníků nebo fasáda přiléhající budovy. Titanzinek svým vizuálním dojmem stavbu zhodnocuje a podporuje její regionální význam. Kombinace architektonického záměru a zvoleného titanzinkového povrchu zajišťuje stavbě zaslouženou pozornost.

Prozíravost při volbě materiálu si před realizací nikdo neuvědomoval. Jednalo se o náročnou stavbu s mnoha detaily, s nutností manipulace s materiálem a samozřejmě i s nutným pohybem po již zrealizovaných částech stavby. Všechny tyto okolnosti nasvědčovaly, že na povrchu materiálu zůstane mnoho stop po zpracování a manipulaci. Výhodou titanzinku je, že všechny tyto vedlejší projevy realizace se „samovyléčí“ a není nutno je nějak opravovat nebo jinak maskovat. Pokud je umožněno materiálu na povrchu přirozeně patinovat, je s tímto procesem spojen i určitý mikroskopický úbytek materiálu. Po určité době se tedy povrch obnoví a všechny nedokonalosti se potlačí. Zůstane pouze hladký plech s přirozeným modrošedým odstínem.

S přispěním titanzinku RHEINZINK získala stavba povrch s přirozenou ochranou proti povětrnostním vlivům a zároveň s dlouhou životností. Vzhledem k tomu, že se jedná o masivní jednovrstvý barevný kov, odpadá i další údržba v podobě nátěrů. Trvale probíhající patinace zajišťuje přirozené estetické stárnutí objektu a celý povrch stavby se tak odpovídajícím způsobem začleňuje do dané lokality. I když se jedná o velkou objemově významnou stavbu, zvolený povrch jí dodává prostorovou skromnost a vizuální nekonfliktnost s okolím.

Závěrem můžeme konstatovat, že stavba svým pojetím a samozřejmě účelem užití je vysoce konfrontační. Návštěvník areálu, ale i náhodný pozorovatel přichází do bezprostředního kontaktu s RHEINZINK povrchem a úrovní tohoto dojmu může být ovlivněn celý pohled na stavbu. Pro tuto chvíli má stavba vysokou úroveň řemeslného zpracování klempířských prací a všechny detaily působí celistvě a uzavřeně. Jak dlouho to vydrží? Z pohledu materiálu použitého na povrchu zastřešení půjde o trvalý efekt. Pro budoucnost stavby jako takové bude důležité, zda se bude dařit uchránit ji od kreativity amatérských umělců a samozřejmě i všech těch, kteří budou chtít vtisknout do povrchu své negativní pocity z kvality sportovních výkonů svého hokejového týmu. Věřme, že příznivě působící vzhled objektu pozitivně ovlivní případné vandaly a na povrch střechy budou působit jen povětrnostní vlivy.

Povrch z titanzinku RHEINZINK - povrch s budoucností.

Ing. Martin Link,
RHEINZINK ČR

Povrch z titanzinku na zimním stadionu Jičín

URL:
http://www.rheinzink.cz

Žádost o více informací od firmy RHEINZINK ČR, s. r. o.
 
Další informace získáte od firmy RHEINZINK ČR, s. r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Viz také:
06. - Střechy a příslušenství





Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.