Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
27. 9. 2011

Firma

HPI - CZ spol. s r. o.

HPI - CZ spol. s r. o.
Na Brně 2079
Hradec Králové
500 06Další novinky

 
 
 
 
  ™ Tyvek®
  Další informace o firmě HPI - CZ spol. s r. o.

 

Problematika prostupů střešním pláštěm

 

Jedním z často podceňovaných detailů při realizaci střešního pláště je problematika prostupů. Přitom právě správné vyřešení prostupů má rozhodující vliv na dlouhodobě správné fungování střešního systému.

Řešení prostupů z exteriéru
Otázku prostupu z exteriérové části je možné řešit několika způsoby s ohledem na různé typy a druhy krytin. V minulosti, kdy nabídka střešních doplňků nebyla ani z daleka tak široká, jako je v současnosti, byla využívána různá netradiční řešení, například v podobě úprav větracích tašek, případně pomocí vrtání do střešní krytiny. Postupem času však byly tyto varianty téměř eliminovány a nahrazeny profesionálnějšími řešeními.

Prostupové tašky
Prostupové tašky pro pálené a betonové krytiny jsou dnes již nedílnou součástí doplňků pro střešní systémy, stejně jako prostupy pro profilované plechové krytiny. Na trhu lze získat tašky tvarované přímo pro konkrétní krytinu, případně je možné využívat univerzálních typů, které jsou vhodné pro všechny typy krytin. Na tyto prostupové tašky lze aplikovat širokou řadu nástavců podle konkrétních potřeb zákazníka – například sanitární odvětrání, adaptéry na turbokotel, anténní nástavce či doplňky pro solární a fotovoltaické systémy.

Prostupové manžety
Další vhodnou variantou může být použití prostupových manžet na bázi EPDM, které jsou určeny pro utěsnění potrubních rozvodů (až do průměru 610 mm) na plechových krytinách. Přilnavost manžety ke krytině je zajištěna integrovaným butylovým páskem. Použitý materiál EPDM v kombinaci s hliníkovým rámem po obvodu manžety umožňuje snadné přizpůsobení různým tvarům profilovaných krytin, a navíc vykazuje vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření.

Řešení prostupů z interiéru
Jak se z praxe ukazuje, mnohem větším problémem se jeví otázka prostupů v podstřešní (interiérové) části střešního pláště. Tato záležitost bývá velmi často podceňována a následně se projevuje ve formě zatékání, vzniku plísní a z dlouhodobého hlediska také možností ohrožení celé střešní konstrukce.

Lepicí opravné pásky
Nejjednodušší řešení spočívá ve využití lepicích (opravných) pásek, které mají ve svém portfoliu všichni renomovaní výrobci střešních membrán a fólií. Těmito páskami lze utěsnit případný prostup, i když jsou primárně určeny pro spojení hydroizolací nebo jejich napojení na pevný podklad.

Těsnicí manžety
Další řešení se nabízí v podobě těsnicích manžet, které jsou opatřeny akrylovým lepidlem pro snadné napojení na stávající hydroizolační membrány. Manžety jsou v nabídce v několika průměrech, a proto lze získat řešení pro různé typy kabelů v závislosti na jejich tloušťce.

Prostupy nadkrokevní izolací
V souvislosti s nově nastupujícím trendem v podobě nadkrokevních izolací je potřeba se zamyslet nad řešením prostupu skrz tuto izolaci. Z exteriérové části je tato problematika vyřešena pomocí prostupových tašek. Z hlediska interiérové části tuto situaci řeší absolutní novinka na českém trhu v podobě speciálních prostupů nadkrokevními izolacemi. Tyto prostupy umožňují profesionální instalaci ventilačních rozvodů skrz nejrůznější typy pěnových izolantů (EPS, XPS, PUR, PIR, fenolické pěny atd.). Díky tomu je jednoduše zajištěna ochrana prostupu střešním systémem proti dešti a větru a zároveň se redukují tepelné mosty na minimum.

Prostupy jsou vyráběny ve dvou provedeních – pro novostavby a pro rekonstrukce. Obě varianty jsou vybaveny speciálním zaklapávacím mechanismem pro snadnou montáž vrchního a spodního dílu a integrovaným butylovým lepicím tmelem, který zajišťuje pevné připojení k parozábraně. Při aplikaci lze průchodky velmi snadno upravit na požadovaný průměr sanitárních rozvodů díky adaptéru na spodní straně průchodky (100, 125 nebo 150 mm). Varianta pro rekonstrukce je navíc vybavena speciálním flexibilním dílem, který umožňuje napojení na stávající, z místnosti nepřístupné větrací rozvody, aniž by byl nutný zásah do interiéru.

Martin Chmelík
HPI-CZ

Problematika prostupů střešním pláštěm

URL:
http://www.hpi-cz.eu

Žádost o více informací od firmy HPI - CZ spol. s r. o.
 
Další informace získáte od firmy HPI - CZ spol. s r. o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Viz také:
06. - Střechy a příslušenství

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.