Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
11. 6. 2012

Systémové řešení podkroví se sádrokartonem

 

U všech konstrukcí ze sádrokartonu, které se používají při půdních vestavbách, se uplatní výhody systémů suché výstavby: nízká hmotnost, relativně velká rychlost výstavby, kvalitní zvuková i tepelná izolace, dobré protipožární vlastnosti a možnost variability. V současnosti se bez sádrokartonu neobejde prakticky žádná podkrovní stavba. Opláštění podhledů nebo šikmin deskami je obvyklým stavebním řešením. Kromě jednoznačných výhod lze ale také na základě zkušeností z praxe celkem přesně vytipovat riziková místa, která se stávají potenciálním zdrojem reklamací a problémů.

Zdroje vad v podkroví

Mezi místa s nejfrekventovanějšími estetickými a mnohdy i funkčními vadami bývá návaznost nenosného omítaného zdiva na sádrokartonové opláštění podkrovních podhledů a šikmin. V této oblasti se totiž „kříží“ několik různých konstrukcí a ještě více odlišných materiálů: nenosná zděná, relativně subtilní příčka (tloušťky přibližně 8 až 14 cm), sádrokartonový podhled opláštěný deskou tl. 12,5 mm, kovové profily, dřevěná konstrukce krovu, tepelná izolace a tzv. parotěsná fólie (parozábrana).

Již tento fakt vede často k bezbřehé „lidové tvořivosti“, která později zapříčiní výskyt vad. Při špatném provedení stavebního detailu se mohou stále dokola opakovat praskliny nebo i vážnější poruchy konstrukce. Opravami se totiž odstraňuje jen důsledek. Příčinou je nesystémové řešení konstrukcí v podkroví.

Nesystémové řešení konstrukcí

Návaznost nenosné, relativně tenké zdi (příčky) na konstrukci střechy (na krovy) je problematická a v praxi často špatně řešená. Tzv. „štorcku“ totiž nelze do krovů pevně zafixovat. U konstrukce střechy dochází k nepatrné postupné, kolísavé změně tvaru nebo průhybu (vlivem sesychání dřeva, změnami teplot, vlhkosti, zatížením atd.). Tenkou nenosnou stěnu nelze do krovu jednoduše rozepřít. Je nutné vytvořit tzv. dilatační napojení příčky na krov. Další nesprávnou variantou bývá, že se zděná příčka „stabilizuje opřením“ o sádrokartonové podhledy.

Materiálově nesourodé konstrukce mají rozdílnou roztažnost, která se mění podle úrovně vlhkosti, teploty, zatížení. Pohyby v konstrukcích jsou pak příčinou vzniku různých estetických vad. Špatně provedená tepelná izolace nebo nedostatky v aplikaci parotěsné zábrany mohou vést k vlhnutí povrchu a v delším časovém horizontu i k degradaci materiálu nebo vzniku plísní. Rozdílná povrchová úprava, hladkost sádrokartonu a hrubost štukové omítky, nepůsobí příliš estetickým dojmem. Nenahrává ani modernímu trendu sytě barevných stěn. Tento nešvar se dá ale naštěstí snadno vyřešit, a to celoplošným vystěrkováním všech povrchů sádrovou omítkou.

Prevence poruch a vad

Jak ale předejít stavebním poruchám a estetickým vadám v podkroví? Chytrou cestou je nesnažit se spojovat různorodé materiály, ale přistoupit k výstavbě podkroví systémově. Použít komplexní systémový přístup – k sádrokartonovým podhledům a šikminám přidat stejné řešení i pro svislé nenosné konstrukce. Postavit systémové sádrokartonové dělicí příčky a také předstěny u nosných a štítových stěn. S použitím modrých akustických sádrokartonových desek Rigips se navíc docílí velmi kvalitní zvukové izolace v interiéru.

V rámci komplexního řešení se dá předejít i nejčastějšímu nešvaru v podkroví, praskání spár a vzniku mikrotrhlin. S použitím hranového systému No Coat budou rohy i kouty sádrokartonových konstrukcí pevné, odolají silným nárazům, a navíc je lze vytvořit v rekordně krátkém čase. Za předpokladu správné technologie montáže, řešení detailů a návazností je důsledné uplatnění sádrokartonových konstrukcí řešením, kterým se spolehlivě vyhnete všem výše popsaným prohřeškům a závadám.

Dle podkladů společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a. s. Divize Rigips, více viz www.prestavujemebyt.cz, www.modreticho.cz

Systémové řešení podkroví se sádrokartonem

URL:
http://www.rigips.cz

Žádost o více informací od firmy Saint-Gobain Construction Products CZ a. s. - Divize Rigips
 
Další informace získáte od firmy Saint-Gobain Construction Products CZ a. s. - Divize Rigips po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.