Hlavní stránka  
Vyhledávání Rozšířené vyhledávání  

Firmy, produkty
Firemní informace Firemní informace
Technické listy Technické listy
CAD detaily CAD detaily
Novinky Novinky

Registrace
Informace
Partneři webu
 
Materialy pro stavbu
iMaterialy
Stavba
StavbaWEB
istav
Muj Dum
Moderni Byt
Rodinný dům
Technický týdeník
 
Pro širokou veřejnost
 
Dům a byt
Dům  |  Byt  |  Zahrada
Kuchyně  |  Koupelna
Finance  |  Reality show
 
 

  Další novinky
  Registrovat se k zasílání newsletteru  
15. 2. 2011

Firma

Schüco CZ s.r.o.
Karolinská 650/1
Praha 8
186 00Další novinky

 
 
 
  Další informace o firmě Schüco CZ s.r.o.

 

Technologie inteligentního opláštění budov – systém Schüco 2°

 

Schüco 2° je nový, energeticky efektivní a architektonicky propracovaný systém inteligentního opláštění budov, určený prioritně pro novostavby.

Je založen na dvou základních energeticky aktivních komponentech: pohyblivých funkčních vrstvách (tepelněizolační, stínicí, fotovoltaické) a na termoaktivních stěnových prvcích. Adaptabilita jednotlivých funkčních vrstev vůči vnějšímu a vnitřnímu prostředí vede k maximální energetické efektivnosti budovy. Systém Schüco 2° slučuje následující funkce: tepelnou izolaci, chlazení a ventilaci s akumulací tepla, zastínění, zajištění bezpečí a soukromí i produkci energie. Detailně byl celý systém Schüco 2° představen na veletrhu BAU v Mnichově a nyní již probíhá sériová výroba. Vůbec první referenční objekt založený na technologii Schüco 2°, městský dům se šesti apartmány, je právě dokončován u jezera Schlei nedaleko severoněmeckého města Schleswig.

Označení Schüco 2° odkazuje na celosvětové úsilí zamezit globálnímu oteplování o více než 2 °C, což je cíl stanovený na mezinárodní konferenci o klimatických změnách v Kodani. Tento přístup je zdůvodněn také odhady, které uvádějí, že budovy spotřebovávají více než 40 % celosvětově vyprodukované energie. Schüco 2º naplňuje všechny klíčové požadavky týkající se energetické bilance budov i moderního a sofistikovaného designu, aktivně přispívá ke snižování emisí skleníkových plynů spojených s výstavbou a provozem budov, konkrétně CO2. V souladu s ustanoveními Nařízení o úspoře energie EnEV 2009, které zdůrazňuje především zpětné získávání tepla a dobré izolační vlastnosti fasád, bude navíc referenční objekt schopen uspořit přibližně 80 % energie požadované na vytápění, chlazení či klimatizaci.

Vývojový tým se při návrhu technologií inteligentního opláštění budov Schüco 2° nechal inspirovat přírodou, která se sama dokáže nejlépe přizpůsobit změnám podnebí v průběhu dne a noci i v rámci jednotlivých ročních období. A právě na schopnosti přizpůsobit se měnícím se podmínkám exteriéru i interiéru je systém Schüco 2° založen. Jednotlivé funkční vrstvy se naprojektují tak, aby odpovídaly lokálním podmínkám a požadavkům konkrétního prostředí i investora. Možnost výběru z mnoha rozměrů, povrchů i jednotlivých mobilních vrstev umožňuje využití v řadě staveb, od kanceláří, přes rezidenční budovy až po nové urbanistické formy bydlení. Systém Schüco 2° najde uplatnění i při rekonstrukcích objektů.

Adaptabilní funkční vrstvy a termoaktivní stěna
Dva hlavní konstrukční komponenty systému Schüco 2° jsou adaptabilní funkční vrstvy (izolační, stínicí, fotovoltaická) a termoaktivní stěnové prvky. Izolační vrstva se vysouvá před skleněný profil v případě zvýšeného požadavku na tepelnou izolaci, bezpečí a soukromí. Je-li stínicí element otevřený, dosahuje hodnota prostupu tepla U panelem Schüco 2° o rozměrech 2500x2500 mm hodnoty 0,60 W/m2K. Je-li izolační vrstva zavřená, resp. aktivní, dosahuje hodnota prostupu tepla U hodnot nižších než 0,5 W/m2K. Naopak, za teplých slunečných dní zajistí výkonná stínicí vrstva snížení potřeby chlazení vzduchu a provozu klimatizace.

Hliníkové konvexně a konkávně zaoblené stínicí mikrožaluzie tohoto panelu do interiéru propustí dostatek difuzního světla, a zajistí tak kvalitní osvětlení. Transparentnost stínicí vrstvy 35 % poskytne dobrý průhled do exteriéru, takže i když je mikrožaluzie zavřená, je skrze ni vidět ven. Aktivována může být i při větru o rychlosti 30 m/s.

Poslední, fotovoltaická vrstva je založena na technologii tenkovrstvé fotovoltaiky Schüco ProSol TF. Lze ji instalovat vertikálně s orientací na jakoukoliv světovou stranu, neboť je schopna efektivně využívat i difuzní světlo. Má přirozený vzhled a homogenní strukturu. Vyprodukovaná energie může být následně využita přímo v objektu, nebo ji lze prodat do distribuční sítě. V návaznosti na typu použitých fasádních elementů (otočné a výklopné nebo posuvné) pak systém umožňuje volit 2–3 posuvné vrstvy (skleněnou, stínicí, izolační či fotovoltaickou), avšak fotovoltaická vrstva je určena spíše pro instalaci napevno.

Druhým důležitým energeticky efektivním prvkem systému Schüco 2° je termoaktivní stěna, resp. termoaktivní stěnové prvky. Role termoaktivní stěny spočívá jednak v hybridní ventilaci se zpětným získáváním tepla a nočním chlazením, jednak v pasivní ventilaci založené na materiálech s fázovou změnou. Integrované ventilační zařízení se zpětným získáváním tepla snižuje požadavky na vytápění a chlazení interiéru. Materiály s fázovou změnou jsou látky schopné využívat změny skupenství a uchovávat tepelnou energii s využitím tzv. latentního tepla. Díky schopnosti těchto materiálů akumulovat teplo a zároveň ochlazovat vzduch se snižují požadavky na dodatečnou klimatizaci. Funkčnost jednotlivých vrstev i termoaktivní stěny je řízena a kontrolována elektronicky jednak přes centrální kontrolní panel nebo prostřednictvím dílčích panelů nainstalovaných přímo u jednotlivých elementů. Systém umožňuje výběr z několika nastavitelných režimů provozu, vždy s důrazem na splnění individuálních požadavků uživatele a přizpůsobení vnějším klimatickým podmínkám.

Městský rodinný dům v Schleswigu
První referenční objekt realizovaný s využitím modulů Schüco 2° je v současné době dokončován v severoněmeckém městě Schleswig v příjemném prostředí u jezera Schlei. Městský dům se šesti apartmány byl navržen tak, aby co nejlépe souzněl s krásným přírodním prostředím u pobřeží Baltského moře. Fasáda přináší čisté linie a jednoduchý design vytvořený dílčími fasádními elementy a funkčními vrstvami. Jednotlivé apartmány o rozloze 80–170 m2 budou mít vysoký standard a komfort bydlení. Pro tyto mezonetové a duplexní jednotky s exkluzivními interiéry jsou charakteristické prostornost, otevřená podlaží či velkoplošné skleněné elementy.

Plášť objektu má tři adaptabilní a pohyblivé funkční vrstvy – skleněnou, tepelněizolační a stínicí. Fotovoltaické elementy přírodní barvy s vysokým leskem a bílé panely termoaktivní stěny jsou na fasádě nainstalovány napevno. Kombinace pevných a pohyblivých elementů, které jsou navíc různobarevné a různě strukturované, vytváří zajímavý dynamický vzhled objektu. Městský rodinný dům přináší výrazné snížení energetických požadavků na topení, chlazení a klimatizaci. Při průměrné roční spotřebě energie na vytápění 15 KWh/m2 se referenční objekt vpodstatě dostává na hodnoty uváděné u pasivních domů, avšak tento projekt navíc značně snižuje náklady na primárně spotřebovanou energii. Dům bude mít díky velkému množství prosklených panelů umístěných především na jižní, západní a východní straně dostatek přirozeného denního světla a navíc bude schopen generovat více energie, než kolik sám spotřebuje, a to pomocí tenkovrstvých fotovoltaických panelů umístěných na fasádě a 36 panelů nainstalovaných na střeše. Přebytek vyprodukované energie bude odváděn do lokální sítě. Z ekonomických i environmentálních důvodů bude objekt napojen na městský topný systém.

Podrobné informace o systému Schüco 2° i o referenčním objektu naleznete na www.schueco.de/2degrees.

podle podkladů společnosti Schüco International KG

Technologie inteligentního opláštění budov – systém Schüco 2°

Žádost o více informací od firmy Schüco CZ s.r.o.
 
Další informace získáte od firmy Schüco CZ s.r.o. po vyplnění následujícího formuláře.
 
*Jméno:    
*E-mail:    
Firma:    
*Typ firmy:    
Telefon:    
Adresa:    
*Dotaz:    
    (* = Povinný údaj) 
Na e-mailovou adresu odesílatele bude zasílán pravidelný newsletter portálu iMATERIÁLYinfo.  
Pošlete dotaz na všechny relevantn� dodavatele. Využijte funkci Hromadn� dotaz.
     


Viz také:
04. - Fasády

Verze pro tisk Přidat do oblíbených Doporučit tyto stránky známýmHlavní stránka | Kontakt

© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.